Różne drzwi wiodły nas w Kosmos. Gdyby nie było tych, nie byłoby i moich prowadzących ze statku w otwartą przestrzeń kosmiczną.
Aleksiej Leonow (1934–2019),
słowa te wypowiedział tuż przed tym, gdy jako pierwszy człowiek
wyszedł w otwartą przestrzeń kosmiczną, 18 marca 1965 roku
Idea konkursu W stronę gwiazd narodziła się w 2019 roku przy okazji obchodów „Światowego Tygodnia Przestrzeni Kosmicznej”, którego temat przewodni brzmiał: „Księżyc: Brama do gwiazd”. Żyjemy w dobie wielkich misji kosmicznych. Światowe agencje kosmiczne intensywnie pracują, by człowiek wrócił na Księżyc, aby następnie ruszyć w kierunku czerwonej planety – Marsa. Równolegle wysyłane są w kosmos liczne sondy i łaziki, których celem jest odkrycie tajemnic w naszym własnym Układzie Słonecznym. Również w Polsce intensywnie rozwija się sektor kosmiczny, który to – choć mniej powszechnie znany – cały czas poszukuje pracowników. Jest to zatem idealny moment, by przez zainteresowanie wielkimi wydarzeniami w przestrzeni kosmicznej, zwrócić uwagę dzieci i młodzieży na możliwość pracy przy wielkich, jak i mniejszych misjach kosmicznych.
04.08.2022
Powoli szykujemy się do startu czwartej edycji konkursu „W stronę gwiazd”. Start już 4 października 2022 roku!
Tym razem chcielibyśmy zaprosić do udziału nie tylko polskich, ale i ukraińskich uczniów, uczących się w polskich szkołach.
Szczegóły już wkrótce!
_________________________________________________
8.03.2022
Edycja 2021 konkursu ogólnopolskiego „W stronę gwiazd” jest już zakończona. Na kolejną zapraszamy już w październiku, jak zawsze w ramach Tygodnia Kosmosu.
Wspomnienia z tej edycji zamieściliśmy w relacji z Gali Finałowej:
UCZESTNICY
Uczniowie szkół podstawowych i „zerówek” znajdujących się na terenie Polski, bądź szkół polskich poza jej terytorium.
Kategorie konkursowe:
Kategoria I: uczniowie „zerówek” i uczniowie klas 1-4 szkoły podstawowej,
Kategoria II: uczniowie klas 5-8 szkoły podstawowej.
Ważne! Konieczna pisemna zgoda rodzica/opiekuna na udział w konkursie, akceptacja regulaminu i przyjęcie do wiadomości informacji w jaki sposób będą przetwarzane dane osobowe uczestnika konkursu (RODO), stanowiąca załącznik do regulaminu.
HARMONOGRAM
4 października 2022 – start konkursu (ogłoszenie o Konkursie w ramach Tygodnia Kosmosu)
30 listopada 2022 – koniec nadsyłania prac
28 stycznia 2023 tj. urodziny Jana Heweliusza – najpóźniejszy dzień na ogłoszenie wyników
ZADANIE KONKURSOWE
Prace konkursowe wykonane są indywidualnie, specjalnie na potrzeby tego konkursu. Każdy uczestnik może złożyć tylko jedną pracę konkursową.
KATEGORIA I: uczniowie „zerówek” i uczniowie klas 1-4 SP.
1. Forma pracy (do wyboru):
Praca Plastyczna (rysunek, malunek, mozaika czy inna forma graficzna, której skan da się przesłać): przesłany skan przez formularz na stronie konkursu w formacie: JPEG, JPG lub PNG o maksymalnym rozmiarze 10 MB.
Plakat lub praca plastyczna wypukła o rozmiarach nieprzekraczających w żadnym z wymiarów 42 cm (dłuższy bok w rozmiarze A3): przesyłamy krótki film pokazujący pracę, w rozmiarze nieprzekraczającym 100 MB i w formacie: mpg, mpeg, mov, avi lub mp4.
Dodatkowo należy dołączyć jedno zdjęcie Zadania Konkursowego.
2. Zadanie – wykonanie pracy na jeden z 3 wybranych tematów:
I STATEK KOSMICZNY. Znamy wiele planet poza Układem Słonecznym, a najbliższa z nich krąży wokół gwiazdy Proxima Centauri. Jak Twoim zdaniem wyglądałby statek kosmiczny zdolny przewieść człowieka do tej planety?
II ŁAZIK. Tytan to największy księżyc Saturna i jedyny obiekt w Układzie Słonecznym poza Ziemią, na którym padają deszcze i są jeziora, choć niestety niewypełnione wodą. Jak wyglądałby łazik wysłany na ten niezwykły księżyc?
III SATELITA. Wśród wszystkich znanych nam planet, Ziemia to wciąż jedyna planeta, na której płynie woda i tryska życie. Jak widzieliby ją przybysze z innych światów, gdyby natknęli się na nią w swoich wędrówkach przez odległe zakamarki Wszechświata?
KATEGORIA II: uczniowie klas 5-8 SP.
Forma pracy: Praca pisemna w formacie pdf, max. 1500 wyrazów, o maksymalnym rozmiarze 10 MB
Zadanie: Zaprojektuj misję kosmiczną, w ramach wybranej tematyki.
Język: polski, angielski lub ukraiński
Pamiętaj i określ: cel misji, jakie doświadczenia chcesz wykonać, by tę misję zrealizować, czy planujesz przywieźć jakieś materiały do analizy na Ziemi i z jakich materiałów (źródeł) korzystałeś/aś (prace bez bibliografii będą odrzucone).
Zaprojektuj misję kosmiczną w ramach jednej z tematyki wybranej z trzech propozycji: 1) LOT MIĘDZYGWIEZDNY 2) PRZYGOTOWANIE DO ZASIEDLENIA OBCEGO GLOBU 3) POSZUKIWANIE ŻYCIA WE WSZECHŚWIECIE
Księżyce Jowisza, kratery na Księżycu, a może pierścienie Saturna? Rozpocznij swoją przygodę z astronomią i ciesz się magią nocnego nieba.
Laureat, przed upływem 7 dni od chwili pozyskania informacji o otrzymaniu nagrody, może wymienić przyznaną lornetkę astronomiczną na voucher do sklepu turystycznego lub astronomicznego (500 zł), wybranego przez organizatora Konkursu.
Konieczny jest e-mailowy kontakt z organizatorem Konkursu.
Główną nagrodą jest udział w tygodniowym obozie kosmicznym, podczas którego uczestnicy zmagają się z różnymi zadaniami podobnymi do tych, jakie realizują prawdziwi astronauci. Tworzą zespół, rozwiązują wspólnie szereg zagadek kosmicznych, a wszelkie ich działania raportują do Centrum Kontroli Misji zlokalizowanym w Indiach, oczywiście w języku angielskim.
W ramach obozu – symulacji misji księżycowej lub marsjańskiej uczestnicy przechodzą szkolenie w zakresie: praktycznego przeprowadzenia eksperymentów z wykorzystaniem symulantów regolitu księżycowego i marsjańskiego, przeprowadzenia z sukcesem eksperymentów w grawitacji księżycowej albo marsjańskiej, stosowania procedur takich samych lub bardzo zbliżonych do tych, które są na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, wczucia się w rolę astronautów i brania udziału w prawdziwych badaniach naukowych, takich jak trening pamięci, orientacja w przestrzeni, trening subiektywnego poczucia czasu, trening kognitywny.
Obóz będzie miał miejsce w habitacie w gminie Rzepiennik Strzyżewski, w terminie między 1 czerwca a 30 września 2023 roku *
Organizatorem Junior Space Camp jest Analog Astronaut Training Center (więcej danych w zakładce o partnerach konkursu).
*organizator określi dokładną datę obozu najpóźniej do dnia ogłoszenia wyników Konkursu.
Wygrana w Konkursie nie zwalnia laureata ze spełnienia warunków uczestnictwa w Junior Space Camp, w tym bardzo dobrego stanu zdrowia, znajomości języka polskiego lub angielskiego w stopniu zapewniającym sprawną komunikację oraz z przestrzegania regulaminu symulacji.
INFORMACJE DLA LAUREATA:
Po otrzymaniu informacji o wygranej, laureat Konkursu jest zobowiązany do:
kontaktu w terminie 7 dni z organizatorem obozu, poprzez pocztę elektroniczną pod adresem: agata@astronaut.center i wysłania wypełnionego dokumentu „KARTA KWALIFIKACYJNA – OBOZ AATC 2023” (poniżej);
zapoznania się z dokumentem „OBOZ AATC OŚWIADCZENIE RODZICÓW 2023” (poniżej), który będzie musiał wypełnić przed wzięciem udziału w symulacji, w terminie podanym przez organizatora symulacji.
Organizator obozu podejmuje ostateczną decyzję czy pozwala na uczestnictwo w wypoczynku i po pozytywnym zakwalifikowaniu, wyśle laureatowi konkursu instrukcję obsługi misji i habitatu, gdzie zamieszczone będą wszelkie procedury, instrukcje BHP oraz scenariusz misji.
Laureat, przed upływem 30 dni od chwili pozyskania informacji o otrzymaniu nagrody, może wymienić tę nagrodę na voucher do sklepu turystycznego lub astronomicznego (1000 zł), wybranego przez organizatora konkursu. Konieczny jest e-mailowy kontakt z organizatorem konkursu.
POZOSTAŁE NAGRODY
Dla osób nagrodzonych konkursie (maks. 3 osoby w każdej kategorii) przewidziano dodatkowe nagrody rzeczowe.
Laureaci i osoby nagrodzone w konkursu otrzymają:
Dyplom laureata i osoby nagrodzonej.
Podwójne vouchery na 3 wystawy interaktywne Hevelianum – Dookoła Świata, Łamigłówka, Z Energią!
Upominki związane z astronomią i Hevelianum.
Publikacja wybranych prac na łamach „Uranii – Postępy Astronomii”.
Dodatkowo, w każdej kategorii, jury może wyróżnić inne, wybrane przez siebie prace.
Wszystkie osoby biorące udział w konkursie otrzymają elektroniczny „dyplom uczestnika”, wysłany na adres email osoby zgłaszającej.
Nagrody zostaną wysłane na podany w formularzu zgłoszeniowym adres uczestnika. A informacja o sposobie wręczenia nagród zostanie zakomunikowana najpóźniej w dniu ogłoszenia wyników konkursu.
Formularz zgłoszeniowy wypełnia nauczyciel/nauczycielka zgłaszający/a uczestnika/uczestniczkę do konkursu (w języku polskim).
W celu wypełnienia formularza, kliknij w poniższy link i wypełnij wszystkie pola:
Formularz zgłoszenia do konkursu (otwarty od 4 października 2022)
Staramy się, aby konkurs był możliwie szeroko dostępny i co roku pracujemy nad zwiększeniem tej dostępności.
Aby osoby z dysfunkcją wzroku mogły wziąć udział w konkursie zapewniliśmy:
Dostępność cyfrową strony konkursowej;
Możliwość stworzenia „plakatu wypukłego” w młodszej kategorii konkursu , gdzie uczestnicy szykują prace plastyczne;
Możliwość wymiany głównych nagród (np. lornetki astronomicznej) na vouchery;
Możliwość otrzymania książek „Niewidzialny Wszechświat”, autorstwa Roberta Szaja i Macieja Mikołajewskiego, przeznaczoną dla osób niewidzących i niedowidzących, ufundowaną przez Fundację Nicolaus Copernicus.
*Chętnych prosimy o kontakt z organizatorem konkursu.
Dodatkowo, chcemy aby pochodzący z Ukrainy uczniowie uczący się w polskich szkołach, mogli bez problemów wziąć udział w konkursie. Zatem postaraliśmy się, aby wszystkie informacje przeznaczone dla ucznia i rodzica, były też dostępne w języku ukraińskim.
Prace konkursowe można obecnie złożyć w 3 językach: w języku polskim, angielskim i ukraińskim.
Analog Astronaut Training Center (AATC)
Analog Astronaut Training Center to prywatna firma, która jest właścicielem laboratorium przeznaczonego do symulowania kosmicznego środowiska, zlokalizowanego w Rzepienniku na południu Polski. W laboratorium przeprowadzane są eksperymenty naukowe koncentrujące się na kosmicznej biologii i medycynie. Firma specjalizuje się w trenowaniu naukowców, inżynierów, a także przyszłych astronautów i entuzjastów kosmosu i organizuje dla nich różne lunarne i marsjańskie analogowe misje w posiadanych przez siebie habitatach. Jednym z celów jej działalności jest przygotowanie młodego pokolenia do pracy przy przyszłych misjach kosmicznych, stąd jej działalność sięga od organizowania obozów kosmicznych – Junior Space Camp dla najmłodszych po edukacyjne analogowe misje lunarno-marsjańskie w posiadanych przez laboratorium habitatach.
Fot. Analog Astronaut Training Center
Urania – Postępy Astronomii
Urania to jedno z najstarszych popularnonaukowych czasopism astronomicznych na świecie. Ale blisko stuletnią tradycję łączy z nowoczesnością XXI wieku. Jest ciekawym magazynem dla każdego miłośnika astronomii i fana kosmosu. Ukazuje się w formie papierowej oraz jest dostępna w wydaniu elektronicznym.
Urania prowadzi także duży portal internetowy z setkami bieżących wiadomości o odkryciach astronomicznych, sondach kosmicznych i działalności przemysłu kosmicznego oraz wieloma innymi materiałami. Obecna jest również w mediach społecznościowych.
Popularnonaukowy serial telewizyjny o tajemnicach Wszechświata i polskich naukowcach, którzy je badają. Serial pozwala poznać, co współczesna astronomia wie o planetach, gwiazdach, galaktykach, jakie badania prowadzone są w polskich i zagranicznych ośrodkach naukowych oraz jaki udział w najgłośniejszych światowych odkryciach mają polscy astronomowie. Astronarium dostępne jest dla widza zarówno w telewizji jak i na YouTube!
Koproducentami Astronarium są Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) oraz Telewizja Polska, a partnerem programu – „Urania”. Program powstaje dzięki środkom finansowym z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Sebastian Soberski, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii
Przemysław Rudź, Polska Agencja Kosmiczna
Milena Ratajczyk, Polskie Towarzystwo Astronomiczne
dr Agata Kołodziejczyk
Dyrektor projektów naukowych w prywatnym laboratorium Analog Astronaut Training Center. Inicjatorka budowy pierwszej w Polsce bazy do symulacji misji kosmicznych Lunares w Pile. Koordynatorka pierwszych na świecie, międzynarodowych naukowych analogowych misji księżycowych oraz pierwszych na świecie edukacyjnych misji księżycowych. W czasie stażu w Europejskiej Agencji Kosmicznej współorganizowała comiesięczne warsztaty Moon Village. Naukowo zajmuje się tworzeniem oświetlenia synchronizującego zegary biologiczne do statków kosmicznych i przestrzeni izolowanych od światła słonecznego. Dodatkowo rozwija firmę produkującą ubrania z celulozy bakteryjnej, opartą na ekologicznych bioreaktorach kombuczy (grzybek herbaciany). Laureatka wielu nagród i wyróżnień, m.in. pierwszych miejsc w konkursie Global Space Balloon Challenge za badania stresu w stratosferze, Nagroda im. A. Rojszczaka, przyznanej przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej i złotego medalu Kopernikańskiego.
Sebastian Soberski
Kierownik Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu oraz radioobserwator w Katedrze Radioastronomii przy Instytucie Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zajmował się badaniem pozostałości po wybuchach supernowych oraz rozkładem pola magnetycznego w Galaktyce. Popularyzator astronomii. Od 1995 roku współpracuje z Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci prowadząc m.in. wykłady, warsztaty i pokazy nieba dla młodzieży objętej tym programem. Współautor cyklicznego programu telewizyjnego „Obserwatorium” oraz serii programów internetowych „Niebo na dłoni” i „Urania TV”. Organizator oraz współorganizator wypraw astronomicznych w pas całkowitego zaćmienia Słońca: do Mongolii (1997), na Węgry (1999), do Zambii (2001), Chin (2009), Indonezji (2016) oraz USA (2017). Współautor projektu Voices Of The Cosmos.
Agnieszka Górska-Pukownik
Fizyk, popularyzator nauki. Autorka kilkudziesięciu scenariuszy warsztatów przyrodniczych hands-on na wszystkich poziomach nauczania. Wykładowca Uniwersytetów Dziecięcych w Poznaniu i Lesznie. Współautorka podręczników do szkoły podstawowej. Właścicielka firmy edukacyjnej Geek School. Na co dzień koordynator zwiedzania Obserwatorium Astronomicznego w Piwnicach oraz warsztatów dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych Mały Naukowiec. Sekretarz redakcji „Uranii – Postępów Astronomii”.
Przemysław Rudź
Z wykształcenia geograf-klimatolog. Absolwent Wydziału Biologii, Geografii i Oceanologii Uniwersytetu Gdańskiego. Autor literatury popularnonaukowej z zakresu astronomii, astronautyki i nauk o Ziemi dla dzieci i młodzieży. W Polskiej Agencji Kosmicznej zatrudniony na stanowisku starszego specjalisty w Departamencie Edukacji (od 2016). Odpowiedzialny za realizowanie ustawowych zadań PAK w zakresie edukacji kosmicznej w Polsce. Kompozytor i wykonawca muzyki elektronicznej. W swojej twórczości artystycznej nawiązuje do dokonań słynnej szkoły berlińskiej, m.in. Tangerine Dream, Klaus Schulze i wielu innych, wzbogacając ją elementami harmonii rocka progresywnego.
dr Milena Ratajczak
Astronom i popularyzator nauki, adiunkt w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego, sekretarz Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. Jej zainteresowania naukowe skupiają się wokół tematyki gwiazd podwójnych oraz planet pozasłonecznych. Wchodzi w skład grupy OGLE, wielkoskalowego przeglądu nieba przy użyciu polskiego teleskopu zlokalizowanego w Chile, a także uczestniczy w projekcie Solaris, który ma na celu poszukiwanie egzoplanet za pomocą sieci robotycznych teleskopów na południowej półkuli. Współpracuje z międzynarodowym konsorcjum programu BRITE, wykorzystującym konstelację nanosatelitów do obserwacji najjaśniejszych gwiazd w naszej Galaktyce. W wolnych chwilach popularyzuje naukę jako koordynator edukacyjnego program UNAWE w Polsce oraz członek zarządu fundacji New Space i MultiŚwiat. Współpracuje z pismami popularnonaukowymi, redaguje książki i gry o tematyce astronomicznej. W weekendy biega, najchętniej po górach.
Julia Gaweł, klasa 3, Szkoła Podstawowa nr 42 w Sosnowcu
tytuł pracy: Łazik „Julia”. Misja na Tytana
WYRÓŻNIENIA
Piotr Ciesielski, klasa 1, Szkoła Podstawowa nr 6 w Gdańsku
tytuł pracy: Space Minecraft eksploruje Tytana
Zuzanna Sochacka, klasa 3, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Przeworsku
tytuł pracy: Nowe życie
Kinga Kwiatkowska, klasa 4, Szkoła Podstawowa nr 5 w Siemianowicach Śląskich
tytuł pracy: Hello Earth
DODATKOWE WYRÓŻNIENIE JURY
Antoni Czubała, klasa 4, Szkoła Podstawowa w Święciechowie
tytuł pracy: Solaris – statek/miasto, które poleci na Proxima Centauri b
Krystian Data, klasa 2, Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Tyczynie
tytuł pracy: Łazik
Liliana Szałachwij, zerówka, Przedszkole nr 5 „Bajeczka” w Krasnymstawie
tytuł pracy: Gwiezdny lot
Laura Salach, klasa 3, Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Tyczynie
tytuł pracy: Łazik
Iwo Tereszkiewicz, klasa 3, Szkoła Podstawowa w Mokasie
tytuł pracy: Łódź podmetanowa „Morświn”
Paulina Buraczek, klasa 3, Szkoła Podstawowa nr 18 w Gdyni
tytuł pracy: Kosmiczna podróż
Nikola Słabik, klasa 3, Szkoła Podstawowa w Pruszczu gm. Gostycyn
tytuł pracy: Satelita
Poniżej film prezentujący zwycięskie prace w tej kategorii:
KATEGORIA II
LAUREATKA
Ida Tereszkiewicz, klasa 8, Szkoła Podstawowa w Mokasie
tytuł pracy: Projekt misji badawczej ALiVE (Alien Life Variability Exploration)
WYRÓŻNIENIA
Igor Kosiński, klasa 8, Szkoła Podstawowa nr 48 w Gdańsku
tytuł pracy: Inside Ice
Magdalena Kogutek, klasa 6, Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Błędowej Zgłobieńskiej
tytuł pracy: Projekt misji kosmicznej Kepler – 452B
Amelia Kałuża, klasa 8, Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Dąbrowicy
tytuł pracy: Misja: Gaja-11
DODATKOWE WYRÓŻNIENIE JURY ZA WARTOŚĆ ARTYSTYCZNĄ PRACY
Zuzanna Scheffler, klasa 8, Szkoła Podstawowa nr 12 w Gdańsku
tytuł pracy: Nieznane nam dotąd rzeczy
Pracę laureatki z tej kategorii już niedługo można będzie przeczytać w dwumiesięczniku „Urania – Postępy Astronomii”.
Gratulujemy i już pakujemy nagrody! 🙂
22.02.2022
Dziś wyruszyły w drogę wszystkie nagrody rzeczowe w tegorocznej edycji konkursu „W stronę gwiazd”! Mamy nadzieję, że szybko i bez przygód dotrą do zwycięzców. Laureatce w młodszej kategorii życzymy owocnych obserwacji nieba przy użyciu nowej lornetki. Laureatka w starszej kategorii musi jeszcze poczekać do wakacji na zwycięski obóz kosmiczny, a my pracujemy nad przygotowaniem jej pracy do publikacji.
Dodatkowo wszystkim nauczycielom i nauczycielkom, którzy zgłosili swoich uczniów i uczennice do konkursu, wysłaliśmy elektroniczne dyplomy uczestnika.
_________________________________________________
7.02.2022
Szanowni Laureaci i Laureatki! Pakujemy i wysyłamy Wam nagrody trochę na raty, bo sytuacja kwarantannowa nas do tego zmusza, ale nie martwcie się, na pewno w końcu dotrą! 🙂 Prosimy o cierpliwość.
_________________________________________________
27.01.2022
27 stycznia o godz. 12:00 odbyła się uroczysta gala finałowa tegorocznej edycji konkursu „W stronę gwiazd”. Poniżej publikujemy wyniki, jednocześnie ponownie gratulując wszystkim zwycięzcom.
KATEGORIA I
LAUREATKA
Julia Gaweł, klasa 3, Szkoła Podstawowa nr 42 w Sosnowcu
tytuł pracy: Łazik „Julia”. Misja na Tytana
WYRÓŻNIENIA
Piotr Ciesielski, klasa 1, Szkoła Podstawowa nr 6 w Gdańsku
tytuł pracy: Space Minecraft eksploruje Tytana
Zuzanna Sochacka, klasa 3, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Przeworsku
tytuł pracy: Nowe życie
Kinga Kwiatkowska, klasa 4, Szkoła Podstawowa nr 5 w Siemianowicach Śląskich
tytuł pracy: Hello Earth
DODATKOWE WYRÓŻNIENIE JURY
Antoni Czubała, klasa 4, Szkoła Podstawowa w Święciechowie
tytuł pracy: Solaris – statek/miasto, które poleci na Proxima Centauri b
Krystian Data, klasa 2, Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Tyczynie
tytuł pracy: Łazik
Liliana Szałachwij, zerówka, Przedszkole nr 5 „Bajeczka” w Krasnymstawie
tytuł pracy: Gwiezdny lot
Laura Salach, klasa 3, Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Tyczynie
tytuł pracy: Łazik
Iwo Tereszkiewicz, klasa 3, Szkoła Podstawowa w Mokasie
tytuł pracy: Łódź podmetanowa „Morświn”
Paulina Buraczek, klasa 3, Szkoła Podstawowa nr 18 w Gdyni
tytuł pracy: Kosmiczna podróż
Nikola Słabik, klasa 3, Szkoła Podstawowa w Pruszczu gm. Gostycyn
tytuł pracy: Satelita
Poniżej film prezentujący zwycięskie prace w tej kategorii:
KATEGORIA II
LAUREATKA
Ida Tereszkiewicz, klasa 8, Szkoła Podstawowa w Mokasie
tytuł pracy: Projekt misji badawczej ALiVE (Alien Life Variability Exploration)
WYRÓŻNIENIA
Igor Kosiński, klasa 8, Szkoła Podstawowa nr 48 w Gdańsku
tytuł pracy: Inside Ice
Magdalena Kogutek, klasa 6, Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Błędowej Zgłobieńskiej
tytuł pracy: Projekt misji kosmicznej Kepler – 452B
Amelia Kałuża, klasa 8, Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Dąbrowicy
tytuł pracy: Misja: Gaja-11
DODATKOWE WYRÓŻNIENIE JURY ZA WARTOŚĆ ARTYSTYCZNĄ PRACY
Zuzanna Scheffler, klasa 8, Szkoła Podstawowa nr 12 w Gdańsku
tytuł pracy: Nieznane nam dotąd rzeczy
Pracę laureatki z tej kategorii już niedługo można będzie przeczytać w dwumiesięczniku „Urania – Postępy Astronomii”.
Gratulujemy i już pakujemy nagrody! 🙂
_________________________________________________
13.01.2022
ZAPROSZENIE
Hevelianum ma zaszczyt zaprosić na
galę finałową konkursu „W stronę gwiazd”
27 stycznia 2022
12:00
Ogłoszeni zostaną zwycięzcy konkursu, zaprezentowane ich prace i nagrody.
Po części oficjalnej, zapraszamy do udziału w specjalnym pokazie astronomicznym (30 min).
Zwycięzcy i ich nauczyciele zostali zaproszeni do uczestnictwa w gali poprzez platformę Zoom. Transmisję na żywo będzie można oglądać na kanale YouTube oraz Facebook Hevelianum.
_________________________________________________
10.12.2021
Wczoraj miały miejsce obrady jury, podczas których komisja konkursowa wybierała najlepsze prace w tegorocznej edycji konkursu „W stronę gwiazd”. Poziom prac miło nas zaskoczył i sprawił, że komisja długo musiała debatować, które prace ostatecznie nagrodzić. Laureaci i osoby wyróżnione dostaną w najbliższych tygodniach informacje o swoim wyniku, ale już możemy powiedzieć, że znajdują się tam prace praktycznie z każdej grupy wiekowej, od zerówki począwszy.
Publiczne ogłoszenie wyników nastąpi na gali konkursowej (live on-line), która odbędzie się w okolicach urodzin Jana Heweliusza – pod koniec stycznia.
_________________________________________________
_________________________________________________
8.12.2021
Już jutro odbędą się obrady jury konkursu „W stronę gwiazd”. Choroba nie ominęła jednak naszej komisji, stąd nastąpi zmiana przedstawiciela Polskiej Agencji Kosmicznej z Przemysława Rudzia na Sławomira Nichczyńskiego – głównego specjalistę departamentu Edukacji POLSA.
Ta zmiana jak i możliwość prowadzenia obrad jury przy składzie minimalnym 4 osoby z 6 wymienionych w zakładce „Jury” została zawarta w uaktualnionym regulaminie, który zarządzeniem dyrektora Hevelianum, wszedł wczoraj w życie. Nowy regulamin został opublikowany w zakładce „Regulamin”.
_________________________________________________
2.12.2021
Dziękujemy wszystkim, którzy wysłali do nas prace na trzecią już edycję ogólnopolskiego konkursu „W stronę gwiazd”. Powoli przygotowujemy się do obrad jury, podziwiając jakie wspaniałe prace (zarówno plastyczne – w młodszej kategorii, jak i pisemne – w starszej) do nas napłynęły. Obrady planowane są na 9 grudnia 2021, a ogłoszenie wyników na końcówkę stycznia 2022 roku. Wszelkie potrzebne informacje wyślemy mailem do uczestników, a także ogłosimy na tej stronie i na Facebooku Hevelianum.
Poniżej kilka przykładowych prac z tegorocznej edycji:
_________________________________________________
30.11.2021
Jeszcze tylko dziś można wysyłać pracę w tegorocznej edycji „W stronę gwiazd”. A my już szykujemy się do obrad jury, ciekawi, jakie prace znajdą się w tej edycji konkursu.
_________________________________________________
8.11.2021
Powoli wpływają prace na tegoroczną edycję konkursu „W stronę gwiazd”. Coraz więcej młodych osób narysowało lub zaprojektowało nową misję kosmiczną! Kto wie, może kiedyś któraś z nich zostanie zrealizowana?
Przypominamy, że termin wysłania prac konkursowych mija 30 listopada.
_________________________________________________
8.10.2021
Zastanawiasz się, jak Junior Space Camp – główna nagroda w II kategorii konkursu?
Obejrzyj film prezentujący obóz, który odbył się w te wakacje, a na którym była Ida, laureatka naszego konkursu:
Co roku, w ramach Światowego Tygodnia Kosmosu (www.worldspaceweek.org), ogłaszamy nową edycję ogólnopolskiego konkursu „W stronę gwiazd”. W tegorocznej prace konkursowe można wysyłać od 5 października do 30 listopada 2021 roku. Wyniki zostaną ogłoszone do 28 stycznia 2021.
W konkursie mogą brać udział osoby z niepełnosprawnością słuchu i wzroku – przewidziano dla nich specjalne nagrody oraz możliwość zamiany nagród, z których nie będą mogły skorzystać, na vouchery. Pracą plastyczną może być plakat wypukły.
Link do formularza zgłoszeniowego dla nauczycieli znajdziecie w zakładce „Formularz” na tej stronie.
_________________________________________________
30.08.2021
Niedawno zakończył się pierwszy w Polsce obóz kosmiczny dla dzieci w habitacie – Junior Space Camp – w którym to uczestniczyła laureatka ostatniej edycji naszego konkursu. Obóz miał miejsce w habitacie w gminie Rzepiennik Strzyżewski, należącym do naszego partnera Analog Astronaut Training Center. Uczestnicy obozu prowadzili badania naukowe, symulowali mikrograwitację, prowadzili nocne obserwacje nieba czy drukowali modele Międzynarodowej Stacji kosmicznej na drukarce 3D.
Jednocześnie zapraszamy na kolejną edycję konkursu, start już 5 października!!
Za nami gala Konkursu, podczas której ogłosiliśmy laureatów i laureatki, zaprezentowaliśmy ich prace i nagrody. Wszystkim gratulujemy i dziękujemy za zaangażowanie. Do zobaczenia za rok!
Obejrzyjcie nagrodzone prace:
Kategoria I:
Laureatka:
ŁUCJA KASINIAK, Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu
Osoby wyróżnione:
Iwo Tereszkiewicz, Szkoła Podstawowa w Mokasie
Michał Marciniak, Szkoła Polska przy Ambasadzie RP w Dublinie z siedzibą w Limerick
Franciszek Piróg, Podstawowa Szkoła Społeczna Niedźwiednik
Wyróżnienia Jury:
Franciszek Rakowicz, Szkoła Podstawowa nr 2 Szamotuły
Angelika Pietryka, Szkoła Polska przy Ambasadzie RP w Dublinie z siedzibą w Limerick
Julia Bogucka, Szkoła Podstawowa im. Józefa Wybickiego w Czerwonaku
Emilia Grela, Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu
Magda Michoń, Szkoła Podstawowa nr 321 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 7 w Warszawie
Marcel Konieczka, Podstawowa Szkoła Społeczna Niedźwiednik
Jan Wojnarowski, Szkoła Podstawowa nr 306 im. ks. Jana Twardowskiego w Warszawie
Kategoria II:
Laureatka:
IDA TERESZKIEWICZ, Szkoła Podstawowa w Mokasie
Osoby wyróżnione:
Marcelina Wawrzyńczyk, Szkoła Podstawowa nr 38 im. Ludwika Zamenhofa w Częstochowie
Adam Przybyła, Międzynarodowa Szkoła Podstawowa Edukacji Innowacyjnej w Łodzi
Oliwia Pender, Szkoła Podstawowa nr 321 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym Nr 7
25.01.2021
ZAPROSZENIE
Hevelianum ma zaszczyt zaprosić na
galę finałową konkursu „W stronę gwiazd”
27 stycznia 2021
12:00
Ogłoszeni zostaną zwycięzcy konkursu, zaprezentowane ich prace i nagrody.
Po części oficjalnej, zapraszamy do udziału w specjalnym pokazie astronomicznym (30 min).
Zwycięzcy i ich nauczyciele zostali zaproszeni do uczestnictwa w gali poprzez platformę Zoom.
Transmisję na żywo będzie można oglądać na kanale YouTube oraz Facebook Hevelianum.
22.12.2020
Już 27 stycznia 2021 roku odbędzie się gala konkursu „W stronę gwiazd”! W obecnej sytuacji spotkamy się on-line (szczegóły zostaną podane wkrótce). Zwycięzcy zostali już powiadomieni mailowo o wygranej, ale wszystkim uczestnikom gratulujemy ciężkiej pracy i zapraszamy do bycia z nami tego dnia i obejrzenia wygranych prac. Mamy nadzieję, że spotkamy się już niedługo!
9.12.2020
Dzisiaj odbyły się obrady Jury tegorocznej edycji konkursu „W stronę gwiazd” w składzie (widoczni na zdjęciu): przewodnicząca – Bogna Pazderska (Hevelianum) i członkowie: Agata Kołodziejczyk (Astro Tech), Agnieszka Górska-Pukownik (dwumiesięcznik „Urania – Postępy Astronomii”), Przemysław Rudź (Polska Agencja Kosmiczna), Sebastian Soberski (Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii), Milena Ratajczyk (Polskie Towarzystwo Astronomiczne).
Poziom i różnorodność prac mile zaskoczyła obradujących. Burzliwe dyskusje i gorące spory, zakończyły się szczęśliwym wybraniem laureatów i osób wyróżnionych. Oficjalne wyniki już niedługo!
1.12.2020
Ponad 200 prac! Tyle planów odległych misji kosmicznych wpłynęło do nas, do dnia dzisiejszego, kiedy to o północy minął termin na wysyłanie prac w tegorocznej edycji konkursu „W stronę gwiazd”. Teraz Jury szykuje się do ciężkiej, ale i fascynującej pracy obejrzenia wszystkich łazików, statków kosmicznych i satelit oraz przeczytania po co właściwie powinniśmy lecieć w kosmos!
30.10.2020
Gdy ciężko gdzieś pojechać na Ziemi, może pora pomyśleć o misji w kosmos.
Konkurs „W stronę gwiazd” trwa i wpłynęło już pierwsze 20 prac! Wszystkim uczestnikom dziękujemy, a reszcie przypominamy, że termin składania prac mija 30 listopada.
5-11 października 2020 to Światowy Tydzień Kosmosu. Hevelianum jest jego częścią! Znajdziecie nas na mapie World Space Week (www.worldspaceweek.org/events/event-map). To doskonała okazja, aby zaprosić uczniów i uczennice szkół podstawowych do udziału w ogólnopolskim KONKURSIE „W Stronę Gwiazd”.
Statek kosmiczny, łazik, satelita – jak je sobie wyobrażają najmłodsi? A jak powinna wyglądać misja kosmiczna badająca małe ciała w Układzie Słonecznym albo jak powinniśmy przygotować się do zasiedlenia obcego globu? Zadania i kategorie wiekowe szczegółowo opisaliśmy w zakładce „Regulamin”. W zakładce niżej nauczyciele, którzy chcą zgłosić swoich młodych pasjonatów kosmosu do konkursu znajdą formularz.
Do wygrania jest m.in. udział w tygodniowej symulacji misji kosmicznej! Jak wygląda taka misja, możecie zobaczyć na poniższym filmie.
Z myślą o osobach niewidzących i niedowidzących, laureaci konkursu mogą wymienić główne nagrody na vouchery do sklepu turystycznego lub astronomicznego. Dodatkowo mogą otrzymać książki „Niewidzialny Wszechświat” z powiększonym drukiem i alfabetem Braille`a.
Już niedługo, 4-10 października 2020 roku, będziemy ponownie świętować Tydzień Kosmosu (https://www.worldspaceweek.org/). Tegoroczną tematyką będą satelity (en: Satellites Improve Life).
W ramach tego wydarzenia, zapraszamy do drugiej edycji (tym razem już ogólnopolskiej) konkursu W Stronę Gwiazd.
Start 6 października!
Edycja 2019
Edycja pilotażowa, przeznaczona dla uczniów szkół znajdujących się na terenie województwa pomorskiego.
Zadanie konkursowe: Gdzie najlepiej wysłać nową misję kosmiczną? Jakie eksperymenty należałoby wykonać i czego moglibyśmy się z tej misji dowiedzieć?
Wyniki konkursu:
KATEGORIA I – uczniowie klas 1-4 SP
I miejsce uzyskał Maciej Miszke z Gdyni
Cel misji: Pluton
KATEGORIA II – uczniowie klas 5-8 SP
I miejsce uzyskał Paweł Leczkowski z Gdańska
Cel misji: Planetoida 2008 KV42
II miejsce uzyskał zespół Aleksandry Klejny z Ustki
Skład zespołu: Aleksandra Klejna, Magdalena Skok
Cel misji: Pluton
III miejsce uzyskała Marika Majchrzak z Ustki
Cel misji: Saturn
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.