HEVELIANUM

Historia

Foto: Historia
Tło: Historia
Mapa Full: Historia
Foto: Historia
Foto Long: Historia
Hevelianum:  Historia
KSIĄŻKA

O historii Góry Gradowej kompleksowo opowiada wydana w 2020 roku książka
Jana Daniluka, pełnomocnika dyrektora Hevelianum ds. historii i dziedzictwa kulturowego.

Książka dostępna jest w naszym Punkcie Obsługi Klientów, a także w sprzedaży wysyłkowej.

Cena to 35zł + koszty wysyłki.

KSIĄŻKA

Sprzedaż i informacja

HEVELIANUM

Idea

Pomysł utworzenia w Gdańsku nowoczesnego centrum łączącego edukację i rekreację, a także popularyzację nauk przyrodniczych, narodził się w 1997 roku, gdy świętowaliśmy 1000-lecie miasta.

 

Nowatorskość pomysłu polegała na połączeniu przeszłości, związanej z historycznym miejscem i przyszłości, odwołującej się do innowacyjnej oferty edukacyjnej. Długofalowym celem projektu było włączenie obszaru pofortecznego do tkanki miejskiej i danie mu nowego życia w świadomości gdańszczan i turystów.

 

Po dziesięciu latach działalności, Centrum Hewelianum zmieniło nazwę na Hevelianum. Nowe czasy bowiem przyniosły nowe wyzwania.

 

Hevelianum m.in. rewitalizuje i adaptuje na funkcje edukacyjne Dom Zdrojowy w Brzeźnie, a na cele wystawiennicze – dawny zespół szpitalny Bożego Ciała, znajdujący się u stóp Góry Gradowej. Zgodnie z nowym statutem, misją Hevelianum jest również popularyzacja dorobku Jana Heweliusza czy promocja zdrowia.

Full Img: Idea

Dzisiaj wiemy, że pomysł był doskonały.

Hevelianum jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem w Europie, gdzie zabytkowe obiekty inżynierii wojskowej stanowią bazę dla Centrum Odkrywania Wiedzy.

Stało się to możliwe dzięki współpracy zainteresowanych środowisk, pasjonatów, naukowców, historyków oraz instytucji publicznych.

Przyszłość

Ambicją Hevelianum jest, aby każdy nasz gość mógł u nas znaleźć ofertę zaspakajającą zarówno potrzebę rozwoju, jak i relaksu.

W dawnym Domu Zdrojowym w Brzeźnie powstanie nadmorska filia Hevelianum. W budynku przyległym do parku mieścić się będzie ośrodek szkoleniowy poświęcony szeroko pojętej edukacji ekologicznej z funkcją noclegową. W zielonej szkole będziemy gościć uczniów z całej Polski. Będzie to też miejsce realizacji projektów adresowanych do mieszkańców.

W zespole szpitalnym Bożego Ciała chcemy w przyszłości realizować program poświęcony człowiekowi i wyzwaniom, z jakimi musi się mierzyć we współczesnym świecie. Pragniemy o tym opowiedzieć uniwersalnym językiem, m.in. poprzez sztukę.

Naszym marzeniem jest, aby na Górze Gradowej powstało planetarium. Nie tylko będziemy oglądać w nim niebo, ale również troszczyć się o dziedzictwo Jana Heweliusza, wielkiego gdańskiego astronoma.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close