Dla rodziców i dziadków to będzie przede wszystkim wyprawa do lat młodości, dla ich dzieci i wnuków otwarcie mało znanej, a przepięknej karty polskiej myśli technicznej i designu. Od 16 czerwca do końca wakacji w Hevelianum prezentowany będzie przedwojenny i powojenny sprzęt fotograficzny wyprodukowany w Polsce. Wernisaż odbędzie się 16 czerwca o godz. 17:00 w Wozowni Artyleryjskiej. Wstęp wolny.

Eksponaty pochodzą z kolekcji Grzegorza Mehringa, gdańskiego fotoreportera oraz Mariusza Jedynaka, autora publikacji towarzyszącej wystawie.

Po raz pierwszy prezentowaliśmy kolekcję polskiego sprzętu fotograficznego w 2019 roku w Hevelianum i już wówczas wiedzieliśmy, że do tematu będziemy chcieli powrócić – opowiada Paweł Golak, dyrektor Hevelianum. – Tamta wystawa, skromna i otwarta jedynie przez tydzień, cieszyła się wielkim zainteresowaniem odbiorców, a pytaniom o jej kontynuację nie było końca. Sentyment do czasów, gdy w aparatach fotograficznych ustawiało się przesłonę i czas oraz na ogół ręcznie regulowało ostrość, aby z wakacji przywieźć 24 lub 36 zdjęć, w zależności  od długości filmu, okazał się przeogromny.

Najstarszymi eksponatami na wystawie będą prace Adama Prażmowskiego, profesora i asystenta obserwatorium warszawskiego, emigranta po powstaniu styczniowym, który już w 1878 roku zaczął w Paryżu wyrabiać obiektywy zaliczane do najlepszych z ówcześnie produkowanych. Nie zabraknie powojennych aparatów – Druh i Start, będzie można też nacieszyć oko świetnym designem – modeli Ami z pieskiem czy kolorowych Alf. Najnowszymi obiektami na ekspozycji będą dzieła Marka Mazura, gdańskiego konstruktora miniaturowych aparatów fotograficznych, ukrytych w spinkach do koszuli czy w broszce. Zaprezentowany zostanie m.in. jego wyjątkowy aparat – wykonany całkowicie z drewna, z jedynym na świecie obiektywem posiadającym soczewkę z bursztynu. Nie zabraknie też rarytasów, które ucieszą nawet znawców tematu, tymczasem jednak niech pozostaną owiane tajemnicą…

Dodatkowym walorem będzie 20-minutowy film dokumentalny, przygotowany specjalnie na potrzeby tej ekspozycji, w którym zobaczymy i usłyszymy konstruktorów niektórych z prezentowanych na wystawie aparatów. Ekspozycji towarzyszyć będzie także okolicznościowa publikacja „APARATY made in POLAND”, katalog wystawy, a zarazem krótka historia sprzętu fotooptycznego w Polsce.


APARATY made in POLAND

wernisaż
16 czerwca 2023 | godz. 17:00
wstęp wolny
oprowadzanie kuratorskie | w roli przewodnika Grzegorz Mehring – ceniony gdański fotoreporter, na co dzień dokumentujący życie miasta, opowie nie tylko o eksponatach, ale podzieli się również własnymi doświadczeniami, odpowie na wszystkie pytania, nawet te trudne
premiera wydawnictwa katalogu wystawy „APARATY made in POLAND” | cena 35 zł, w dniu wernisażu 20 zł (płatność gotówką i kartą)

wystawa czasowa
24 czerwca – 3 września 2023
poniedziałek – niedziela | godz. 10:00–18:00
Wozownia Artyleryjska, sala Haxo (I piętro)
wstęp wolny

kuratorzy: Mariusz Jedynak, Grzegorz Mehring, Michał Ślubowski
organizatorzy: miasto Gdańsk, Hevelianum
patronat: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
partner medialny: Związek Polskich Artystów Fotografików
patronat medialny: gdansk.pl, trojmiasto.pl

oprowadzania kuratorskie
21 czerwca – 30 sierpnia
każda środa | godz. 17:00–18:00
bilety: 15 zł (normalny), 10 zł (ulgowy)

Wróć do aktualności

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close