Nastał długo wyczekiwany moment – otwarcie wyremontowanego Domu Zdrojowego w Brzeźnie, nowej placówki służącej edukacji ekologicznej. 18 i 19 grudnia 2021 roku zapraszamy do zwiedzania wnętrz, obejrzenia filmu oraz wystawy o Domu Zdrojowym, proponujemy warsztaty, spotkania online, a nawet morsowanie na pobliskiej plaży. Punkt kulminacyjny w sobotę o godz. 16:00 – rozbłyśnie świąteczna iluminacja Domu Zdrojowego i zobaczymy widowisko teatralne.

– Z radością i dumą zapraszam na otwarcie niezwykłego obiektu, który po latach ponownie otwiera się dla mieszkańców i turystów – mówi Paweł Golak, dyrektor Hevelianum, które jest gospodarzem Domu Zdrojowego. – Weekend poprzedzający zimowe święta będzie doskonałym czasem, by zajrzeć do środka, poznać nasz pomysł na jego ekologiczną działalność i wspólnie świętować nowy rozdział w życiu Brzeźna. Serdecznie zapraszam!

O godz. 10:00 w sobotę 18 grudnia wspólnie otworzymy drzwi i zainaugurujemy zwiedzanie Domu Zdrojowego. W rolę przewodników wcielą się byli mieszkańcy Domu Zdrojowego, mieszkańcy Brzeźna oraz projektant i pracownicy Hevelianum, którym obiekt zawdzięcza nowe życie. Przez wzgląd na obostrzenia COVID-19 obowiązują zapisy.

W parku okalającym zabytek stanie wystawa fotograficzna ukazująca mieszkańców i miłośników Brzeźna. Z jej bohaterami i bohaterkami będzie można porozmawiać o ich miłości do Brzeźna, Domu Zdrojowego i posłuchać osobistej opowieści o tym miejscu. Uzupełnieniem tych relacji będzie film retrospektywny o historii Domu Zdrojowego, od jego powstania do czasów współczesnych, przeplatany wypowiedziami historyków, budowniczych i samych mieszkańców.

O godz. 16:00 zaplanowano punkt kulminacyjny – zobaczymy widowisko teatralne i rozbłyśnie świąteczna iluminacja Domu Zdrojowego.

Drugiego dnia będziemy rozmawiać o przeszłości i przyszłości – odwołamy się do letniskowego charakteru Brzeźna i zastanowimy się nad tym, jak możemy na nowo wykorzystywać jego walory.

O godz. 10:00 zapraszamy do wspólnego morsowania na pobliskiej plaży. Następnie we wnętrzach Domu Zdrojowego będą się toczyły rozmowy transmitowane online w mediach społecznościowych Hevelianum, na stronie gdansk.pl oraz na telebimie przed budynkiem. Porozmawiamy o faktach i mitach dotyczących zimowych kąpieli, o odpowiedzialnym kupowaniu i odżywianiu się, a także o historii kąpielisk nadmorskich. Dopełnieniem dnia debat będzie premiera albumu o historii Brzeźna i Domu Zdrojowego, wydanego przez Hevelianum – „Dom Zdrojowy. Kurort Brzeźno 1893–2021”, autorstwa dr. Jana Daniluka. To świetny pomysł na prezent!

Tego dnia w godz. 10:00–16:00 zapraszamy również do wzięcia udziału w ekowarsztatach przygotowanych we współpracy z partnerami otwarcia – instytucjami i firmami, którym leży na sercu dobro planety i edukacja proekologiczna.

Udział we wszystkich aktywnościach jest bezpłatny, jednak na zwiedzanie z przewodnikiem i warsztaty obowiązują zapisy. Ze względu na dynamicznie zmieniającą się sytuację pandemiczną program wydarzeń oraz dostępność atrakcji może ulec zmianie. Wejście do budynku jest możliwe wyłącznie w maseczce zasłaniającej usta i nos.

Informacji o zapisach na warsztaty i zwiedzanie z przewodnikiem należy szukać na stronie: www.zapisy.hevelianum.pl

Łączny koszt zagospodarowania Domu Zdrojowego wyniósł ok. 27 mln zł. Środki pochodziły z budżetu miasta Gdańska oraz Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Dom Zdrojowy jest nadmorską filią Hevelianum, przeznaczoną na edukację ekologiczną.

Programowa działalność w Domu Zdrojowym rozpocznie się w styczniu 2022 roku i zostanie zorganizowana według miesięcy tematycznych, np. styczeń będzie miesiącem bez plastiku, marzec – miesiącem Morza Bałtyckiego, a październik – miesiącem zwierząt. Naturalną przestrzenią do prowadzenia lekcji o przyrodzie będzie pobliski park, który również przeszedł metamorfozę.

Oferta jest adresowana nie tylko do szkół. Warsztaty, spotkania, debaty, wydarzenia plenerowe – coś dla siebie znajdą tu także dorośli czy rodziny z dziećmi. Oprócz części edukacyjnej, tworzonej przez dwie pracownie, znajdują się tu także sale konferencyjne z możliwością wynajmu, a na turystów będą czekać miejsca noclegowe.

Podczas otwarcia Domu Zdrojowego działalność rozpocznie Restauracja Zdrojowa o ekologicznym profilu, która będzie tego dnia częstować gości rozgrzewającymi napojami.

Przypomnijmy, że główna siedziba Hevelianum mieści się w centrum Gdańska, na Górze Gradowej.

 

PROGRAM

 

SOBOTA | 18 GRUDNIA 2021

10:00–10:15 | Inauguracja programu otwarcia Domu Zdrojowego z udziałem mieszkańców | wstęp wolny

10:15–15:00 | Mój Dom Zdrojowy – zwiedzanie obiektu | obowiązuje rezerwacja miejsc

10:15–10:30 | Brzeźno – nasze miejsce – wernisaż plenerowej wystawy fotograficznej, Dom Zdrojowy w Brzeźnie. Opowieści z nadmorskiego kurortu – premiera filmu | wstęp wolny

10:30–15:00 | Projekcje filmów o Domu Zdrojowym na telebimie | wstęp wolny

10:30, 11:30, 12:30 | Zwiedzanie plenerowej wystawy historycznej z Janem Danilukiem | wstęp wolny

16:0016:30 | Świąteczny Dom Zdrojowy – widowisko teatralne połączone z iluminacją budynku | wstęp wolny

10:00–18:00 | Plenerowe punkty z ciepłymi napojami i stoisko z pamiątkami Hevelianum

 

NIEDZIELA | 19 GRUDNIA 2021

10:00–16:00 | Warsztaty ekologiczne przygotowane we współpracy z partnerami Hevelianum | obowiązuje rezerwacja miejsc

10:00–10:45 | Hop do wody! Morsowanie dla każdego na plaży przy Domu Zdrojowym, pod opieką specjalistów z Gdańskiego Ośrodka Sportu | wstęp wolny

11:00–12:15 | Morsowanie. Fakty i mity. Rozmawiają: Piotr Biankowski, Adrian Hoffman, Monika Kwiatkowska, Paweł Strychalski i dyrektor Hevelianum Paweł Golak (moderator) | transmisja online i na telebimie przed Domem Zdrojowym

13:00–14:00 | Kupuj i jedz odpowiedzialnie. Rozmawiają: prof. dr hab. Małgorzata Wiśniewska, dr Barbara Kijewska, Łukasz Jaroń, Alicja Żarkiewicz, Katarzyna Banaś i dyrektorka Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego dr hab. Sylwia Mrozowska (moderatorka) | transmisja online i na telebimie przed Domem Zdrojowym

15:00–16:00 | Dom Zdrojowy – serce Brzeźna. Historia kąpielisk nadmorskich. Rozmawiają: dr Jan Daniluk, dr Janusz Dargacz, Dagny Kurdwanowska (moderatorka) | transmisja online i na telebimie przed Domem Zdrojowym

10:00–16:00 | Stoisko z pamiątkami Hevelianum

Wróć do aktualności

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close