Powitanie wakacji w Domu Zdrojowym

Brzeźno jest pierwszym kąpieliskiem powstałym nad Zatoką Gdańską. Dawniej niezwykle popularny kurort licznie odwiedzali letnicy, którzy chętnie korzystali z dobrodziejstw oferty uzdrowiskowej oraz słynnych festiwali kąpielowych. Wracamy do tych czasów świetności Brzeźna w sobotę 25 czerwca podczas powitania wakacji w Domu Zdrojowym „Lato temu w Brzeźnie”.
Od 12:00 do 21:00 będzie można zażyć atrakcji na miarę dawnego kurortu. Zapraszamy latem do Brzeźna!

– W grudniu 2021 roku, kiedy na nowo otwieraliśmy Dom Zdrojowy wiedzieliśmy, że zaczyna się nowy rozdział w życiu Brzeźna. – mówi Paweł Golak, dyrektor Hevelianum, które jest gospodarzem Domu Zdrojowego. – Dzisiaj zapraszamy na pierwsze, z wielu, powitanie wakacji w Domu Zdrojowym. Będziemy je świętować pod hasłem „Lato temu w Brzeźnie”. Przypomnimy mieszkańcom, turystom oraz sobie jak niegdyś spędzano lato w brzeźnieńskim kurorcie. Serdecznie zapraszam!

Historia dawnego Kurhausu czyli Domu Zdrojowego i jego urokliwej okolicy przypomina nam o czasach świetności Brzeźna, uzdrowiska, do którego przyjeżdżali liczni kuracjusze.

Wraz z początkiem lata Hevelianum zaprasza na całe morze atrakcji, w dawnym, prawdziwie kurortowym stylu. W atmosferę tamtych czasów wprowadzi nas nowa wystawa plenerowa poświęcona modzie w dawnych kąpieliskach Zatoki Gdańskiej, którą będzie można oglądać w najbliższym otoczeniu Domu Zdrojowego, a wraz z nią Grupa Rekonstrukcji Historycznej Bluszcz zaprezentuje dawną modę plażową. Będzie można zrelaksować się przy dźwiękach muzyki na żywo w wykonaniu pianistki i kwartetu smyczkowego. Nie zapominając o najmłodszych gościach edukatorzy Hevelianum przygotowali ekologiczny pokaz naukowy. Miłośnicy aktywności fizycznej będą mieli niecodzienną okazję zagrać w krokieta czyli niezwykle popularną, w tamtym czasie, grę towarzyską.  Ponadto wraz ze Szkołą Sanbao będzie można wziąć udział w treningu Tai Chi. Jak na kurort przystało wśród licznych atrakcji będą też spacery. Pasjonaci historii będą mogli zwiedzić z przewodnikiem odrestaurowany, zabytkowy Dom Zdrojowy, a ciekawi roślinnych odkryć podczas terenówek przyrodniczych w Parku Brzeźnieńskim dowiedzą się dlaczego niektóre rośliny znalazły trwałe miejsce w zwyczajach, kulturze i tradycji. W trakcie trwania wydarzenia będzie można wziąć udział w warsztatach, gdzie poznamy bogactwo mikroświata i zrobimy analizę wody, a podczas konkursów będzie można pochwalić się swoją wiedzą z zakresu ekologii czy historii Brzeźna. Ich zwycięzcy zabiorą ze sobą atrakcyjne nagrody.

O godzinie 18:00 Hevelianum zaprasza na premierę sztuki napisanej wspólnie z mieszkańcami pt. „Brzeźna brzegiem”. Sztuka opowiadająca o historii, tożsamości i przemianach Brzeźna na przestrzeni lat oraz ludzkich losach. Aktorami są uczestnicy spotkań warsztatowych, sąsiadki i sąsiedzi Domu Zdrojowego, którzy spotykali się tam na próbach. Wśród uczestników jest m.in. młody raper Mac Sch, a muzykę przegotował gdański artysta Jan Elf. Po spektaklu Hevelianum zaprasza na wspólną potańcówkę, pierwszą w tym sezonie, w prawdziwie kurortowym stylu. Tematem przewodnim będzie walc. Zapraszamy 25 czerwca do Brzeźna!


PROGRAM „Lato Temu w Brzeźnie”

12:00 Oficjalne otwarcie sezonu letniego 2022 w Domu Zdrojowym
12:15 Zaproszenie na wystawę „Moda w dawnym kurorcie”
12:25 „Moda w dawnym kurorcie”– pokaz dawnej mody plażowej
13:15 Ekologiczny pokaz naukowy dla dzieci
14:00 Warsztaty gry w krokieta, tradycyjną grę dworską
14:00 Recital pianistyczny z cyklu „Muzyka w dawnym kurorcie” cz.1
14:40 „Nie marnuj deszczu”- rozstrzygnięcie ekologicznego konkursu dla Gdańszczan (partner konkursu: Wydział Środowiska UMG)
15:00 Recital pianistyczny z cyklu „Muzyka w dawnym kurorcie” cz. 2
15:40 Konkursy familijne z nagrodami
16:00 Trening tai chi na trawie
16:00 Koncert na skrzypce i wiolonczelę z cyklu „Muzyka w dawnym kurorcie” cz.1
16.40 Konkurs wiedzy o Brzeźnie z nagrodami
17.00 Koncert na skrzypce i wiolonczelę z cyklu „Muzyka w dawnym kurorcie” cz. 2
18:00 Czytanie performatywne pt. „Brzeźna brzegiem” – sztuki napisanej wspólnie z mieszkańcami Brzeźna, reż. Dorota Bielska (Hevelianum)
ok 19.00 Walce tradycyjne – potańcówka połączona z warsztatem tanecznym
21:00 Zakończenie


Hevelianum. Dom Zdrojowy, ul. Zdrojowa 2
25 czerwca 2022, 12:00-21:00
Wstęp wolny

partnerzy: Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Gdańskiego Ośrodka Sportu, Zakładu Utylizacyjnego, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku, Projektorni Gdańskiego Archipelagu Kultury, Rady Dzielnicy Brzeźno

Zdjęcie:
Wróć do aktualności

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close