Trzy spośród pięciu zabytkowych obiektów zespołu poszpitalnego Bożego Ciała przy ul. 3 Maja w Gdańsku, zostaną wyremontowane i otrzymają nowe przeznaczenie. 12 października Hevelianum podpisało umowę na ich rewaloryzację i zagospodarowanie terenu. Wykonawcą, wyłonionym w postępowaniu przetargowym, jest gdańska firma Poleko Budownictwo. Koszt inwestycji to 32 mln zł. Finał planowany jest w pierwszej połowie 2024 roku.

 

Od lewej: Stanisław Poniewierka, prezes Poleko, Aleksandra Dulkieiwcz, prezydent Gdańska i Paweł Golak, dyrektor Hevelianum / fot. D. Paszliński

 

Miasto Gdańsk w grudniu 2020 roku zawarło umowę pożyczki miejskiej w wysokości 25 mln zł z Pomorskim Funduszem Rozwoju na rewaloryzację części budynków wchodzących w skład kompleksu przy ul. 3 Maja 21 – C, D i E – wraz ze zmianą sposobu ich użytkowania oraz z zagospodarowaniem terenu.

– Przywrócenie blasku temu miejscu zachęci nas do nowego sposobu spędzania wolnego czasu w samym sercu miasta, wśród zieleni – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Będziemy mogli cieszyć się z kolejnego uratowanego obiektu. Kolejnego zabytku, któremu nadajemy nową funkcję publiczną, służącą nam wszystkim. Będziemy trzymać kciuki za wykonawcę, ale także  kontrolować, po to aby wszystko zmieściło się i w harmonogramie, i w budżecie.

Wyłonienie wykonawcy przebudowy

Gospodarzem inwestycji jest Hevelianum, które w lipcu tego roku ogłosiło przetarg nieograniczony na roboty budowlane. Wyłoniono wykonawcę, który jako jedyny złożył ofertę w postępowaniu – firmę Poleko Budownictwo z Gdańska, na kwotę 31 920 934, 29 zł.

Uroczyste podpisanie umowy nastąpiło 12 października w siedzibie Hevelianum. Podpisy na dokumentach złożyli: Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska, Paweł Golak – dyrektor Hevelianum oraz Stanisław Poniewierka – prezes zarządu Poleko.

Zakres prac budowlanych

Zakres prac obejmuje nie tylko przebudowę trzech obiektów i dostosowanie ich do nowych funkcji. Prowadzone będą również prace związane z nowym zagospodarowaniem zieleni wokół, budową i przebudową ścieżek spacerowych, dojazdów i parkingów. Wykonane zostanie nowe odwodnienie, oświetlenie i monitoring tej części parku. Budynki będą zasilane z dolnego źródła ciepła, a na jednym z nich zostanie zainstalowana fotowoltaika.

– Hevelianum edukuje na temat ekologii, czego przykładem jest program naszej nadmorskiej filii, Domu Zdrojowego w Brzeźnie, który uruchomimy już w grudniu. Sami też działamy tak, by minimalizować negatywny wpływ człowieka na środowisko. Dlatego po zakończeniu inwestycji, część energii potrzebna do zasilania zrewaloryzowanych obiektów będzie pochodziła z odnawialnych źródeł – mówi Paweł Golak, dyrektor Hevelianum. – Rewaloryzacja zabytkowych obiektów przy ulicy 3 Maja, dostosowanie ich do nowych funkcji to duże wyzwanie. Jestem jednak przekonany, że nasze dobre doświadczenia z firmą Poleko podczas rewaloryzacji Domu Zdrojowego w Brzeźnie i dotychczasowa dobra współpraca z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, pozwolą wspólnie rozwiązać, niejeden problem, przed którym staniemy podczas tej inwestycji.

Nowe funkcje obiektów

Zespół poszpitalny Bożego Ciała jest wpisany do rejestru zabytków, prowadzonego przez Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. To jedyny zachowany kompleks budynków w Gdańsku, który w tym samym miejscu funkcjonował już od późnego średniowiecza. Najstarszy istniejący obiekt pochodzi z 1786 roku.

Budynek nr 21C, czyli dawny Dom Inspektora, po rewaloryzacji będzie przestrzenią do organizacji spotkań i wystaw czasowych. Znajdą się w nim także m.in. księgarnia, kawiarnia i punkt informacji o ofercie Hevelianum. Budynek 21D zaoferuje miejsca noclegowe, a w budynku 21E powstanie pracownia pszczelarza, gdzie m.in. będzie można zajrzeć do wnętrza prawdziwego ula oraz wziąć udział w zajęciach poświęconych ochronie zarówno pszczół dziko żyjących, jak i miodnych. Aranżacja zielonego otoczenia zespołu poszpitalnego pozwoli na prowadzenie warsztatów edukacyjnych i lekcji plenerowych z zakresu ekologii.

 

Zakończenie inwestycji planowane jest w pierwszej połowie 2024 roku. Gmina stara się również pozyskać środki na rewaloryzację pozostałych budynków kompleksu – A i B, które pełnić będą funkcje wystawowe, warsztatowe i edukacyjne.

 

Zespół Bożego Ciała dziś [GALERIA]

Wróć do aktualności

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close