Jak wyglądałby statek kosmiczny lecący poza Układ Słoneczny? Jak przybysze z innych światów widzieliby Ziemię? Jak zaplanować misję kosmiczną poszukującą życia we Wszechświecie? Na takie pytania mogą odpowiadać uczniowie szkół podstawowych biorąc udział w konkursie Hevelianum „W stronę gwiazd”. Do wygrania profesjonalna lornetka astronomiczna oraz udział w tygodniowej symulacji misji kosmicznej! Prace nauczyciele mogą przesyłać do 30 listopada 2021 roku.

Co roku, w ramach Światowego Tygodnia Kosmosu (www.worldspaceweek.org), Hevelianum ogłasza nową edycję ogólnopolskiego konkursu „W stronę gwiazd”. W tegorocznej prace konkursowe można wysyłać od 5 października do 30 listopada 2021 roku. Wyniki zostaną ogłoszone do 28 stycznia 2021 roku, w urodziny Jana Heweliusza, słynnego astronoma i patrona Hevelianum.

W kategorii I, skierowanej do uczniów „zerówek” i klas 1-4 szkół podstawowych, zadaniem konkursowym jest praca plastyczna na jeden z 3 tematów rozwijających wyobraźnię na temat przyszłości podróży kosmicznych i życia pozaziemskiego. W tej kategorii nagrodą główną jest profesjonalna lornetka astronomiczna.

W kategorii II, uczniowie klas 5-8 szkół podstawowych, w formie pisemnej projektują misję kosmiczną – lot międzygwiezdny, przygotowania do zasiedlenia obcego globu lub poszukiwania życia we Wszechświecie. Tu do wygrania jest udział w tygodniowej symulacji misji kosmicznej, która odbędzie się w habitacie w gminie Rzepiennik Strzyżewski w 2022 roku. Jak wygląda habitat, można zobaczyć tu: https://youtu.be/IhIzpGm3LIs.

W konkursie mogą brać udział osoby z niepełnosprawnością słuchu i wzroku – przewidziano dla nich specjalne nagrody oraz możliwość zamiany nagród, z których nie będą mogły skorzystać, na vouchery. Pracą plastyczną może być plakat wypukły.

Jury konkursu w składzie: Bogna Pazderska, specjalistka ds. edukacji astronomicznej w Hevelianum, przewodnicząca Jury; Agata Kołodziejczyk, Astro Tech; Agnieszka Górska-Pukownik, dwumiesięcznik „Urania – Postępy Astronomii”; Przemysław Rudź, Polska Agencja Kosmiczna; Sebastian Soberski, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii i Milena Ratajczyk, Polskie Towarzystwo Astronomiczne – będzie oceniało prace pod kątem merytorycznym i estetycznym. Oprócz nagród głównych, przewidziano upominki rzeczowe dla wyróżnionych.

Szczegóły konkursu oraz formularz zgłoszeniowy dla nauczycieli znajdują się pod adresem www.hevelianum.pl/konkurs-w-strone-gwiazd.

Prace nagrodzone w poprzedniej edycji można obejrzeć tu: https://youtu.be/9aXxINV7cPU.

Wróć do aktualności

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close