W sobotę, 24 czerwca Hevelianum otwiera sezon wakacyjny, który potrwa aż do 3 września. Na gości Góry Gradowej i Domu Zdrojowego będą czekać warsztaty, wystawy, pokazy naukowe, spacery z przewodnikami i nocne obserwacje nieba!

Odkrywanie tajemnic dinozaurów, poskramianie płomieni podczas pokazów naukowych, wystrzał z repliki armaty, spektakularny mapping, zwiedzanie fortu z przewodnikiem, zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy, niezapomniane seanse w mobilnym planetarium i wystawa „APARATY made in POLAND”, gdzie będzie można podziwiać najciekawsze aparaty fotograficzne wyprodukowane w Polsce.

Na wszystkich, którzy zdecydują się odwiedzić Brzeźno w Domu Zdrojowym będą czekać warsztaty z tworzenia zielników, ekologiczne pokazy naukowe i spacery z przewodnikiem oraz plenerowe pokazy filmów.

Codziennie o 11:30 podczas zajęć „Tajniki zielnika” będzie można odkryć fascynujący i niezgłębiony świat roślin, stworzyć swój własny zielnik oraz nauczyć się identyfikować rośliny jak prawdziwy botanik. Sekretne życie roślin czeka na wyciagnięcie ręki! Podczas pokazów ekologicznych „Czego oczy nie widzą…” poznacie, jak odmienny potrafi być świat z perspektywy zwierząt. Hevelianum nie zapomniało oczywiście o miłośnikach historii, na których będą czekać spacery z przewodnikiem w poszukiwaniu śladów dawnego nadmorskiego kurortu. W sierpniu zaś, przed Domem Zdrojowym ruszy druga edycja kina plenerowego „Filmy z klimatem”, gdzie będzie można zobaczyć filmy ukazujące piękno i bogactwo przyrody oraz znaczenie wpływu człowieka na środowisko.

– Będzie rodzinnie, blisko przyrody, ekologicznie, z historią w tle i wśród gwiazd. Każdy znajdzie coś dla siebie! – zaprasza Agnieszka Józefowicz, edukatorka Hevelianum.

Na Górze Gradowej na najmłodszych czekają warsztaty „Tropem dinozaurów”, podczas których wezmą oni udział w mini wykopaliskach. Do mobilnego planetarium Hevelianum zaprasza zarówno tych młodszych, jak i tych trochę starszych miłośników kosmosu.

Nie zabraknie też niezwykle lubianych przez gości Hevelianum pokazów naukowych, będzie władanie elektrycznością, oglądanie niewidzialnego i wystrzałowe reakcje chemiczne, czyli „The best of Hevelianum”. Wakacje to oczywiście też idealny czas na spacery. W co drugą niedzielę o 13:00 na Górze Gradowej czekać będzie spacer przybliżający burzliwe dzieje fortu, różnorodność architektury budynków militarnych, a także funkcje poszczególnych obiektów. W letnie wieczory o 21:00 odbywać się będą nocne spacery przez labirynty podziemnych korytarzy i tajemnicze fortyfikacje w ramach spacerów „Fort Nocą”. Czy w zakamarkach Hevelianum kryją się tylko nietoperze? Warto sprawdzić!

Nieodłącznym elementem krajobrazu Hevelianum są rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk. Pokazy musztry w ich wykonaniu i wystrzał z repliki armaty „Elżbieta” odbywać się będą w każdą niedzielę w samo południe na Górze Gradowej. Wieczorami, w czwartki i piątki, na ścianie XIX-wiecznej Wozowni Artyleryjskiej będzie wyświetlany mapping 3D przybliżający historię rozwoju architektury obronnej na ziemiach polskich.

W wakacyjnej ofercie Hevelianum znalazła się również wystawa „APARATY made in POLAND”, którą od 16 czerwca do 3 września można podziwiać w przestrzeni sali Haxo w Wozowni Artyleryjskiej na Górze Gradowej. Jest to świetna okazja do przyjrzenia się fantastycznym wytworom polskiej myśli technicznej – od pierwszych aparatów fotograficznych produkowanych w Polsce, po sprzęt, który niektórzy mogą pamiętać z lat swojej młodości.

Na czas wakacji wydłużone będą godziny otwarcia. Wystawy stałe – „Dookoła Świata”, „Z Energią!” i „Łamigłówka” – czynne będą od poniedziałku do niedzieli, w godzinach 09:00-18:00.

Patronat: trojmiasto.pl, gdansk.pl

 

WAKACJE W HEVELIANUM

24 czerwca-3 września 2023

Hevelianum. Góra Gradowa, ul. Gradowa 6

Hevelianum. Dom Zdrojowy, ul. Zdrojowa 2

 

GÓRA GRADOWA

Gdańsk, ul. Gradowa 6

Tropem dinozaurów
– zajęcia na Kreatywnym Placu Zabaw

pon.-niedz. | 10:30, 12:00, 13:30| 3-6 lat

25 zł + 5 zł (opiekun)

Chociaż  wymarły 66 milionów lat temu, to wciąż wzbudzają duże zainteresowanie. Mowa o dinozaurach. Dowiecie się co było w ich menu, czy miały pióra, jakich były rozmiarów i które z nich miały zdolność termoregulacji. Podczas warsztatów Wy również weźmiecie udział w mini wykopaliskach i złożycie model szkieletu, by poznać szczegółową budowę dinozaura.

 

The best of Hevelianum
– pokaz naukowy

pon.-niedz. | 11:00, 14:00 | 6+

20 zł (ulgowy), 25 zł (normalny)

Podczas pokazu zawładniemy elektrycznością, zobaczymy niewidzialne, poskromimy płomienie oraz ekstremalne zimno, a także przeprowadzimy wystrzałowe reakcje chemiczne. W jednym miejscu zobaczycie najlepsze eksperymenty z repertuaru Hevelianum!

 

Magiczny globus
– seans w planetarium

pon.-niedz. | 10:30, 12:30 | 5-12 lat

15 zł (ulgowy), 20 zł (normalny)

Na wakacjach u swojego dziadka, mała Mia przypadkowo odkrywa tajemniczą machinę astronomiczną, która posiada tajemną moc zmieniania pór Mia za namową wuja wykorzystuje zdolności machiny … i sami zobaczcie co się dalej działo.

 

Explore
– seans w planetarium

pon.-niedz. | 14:30 | 9+

15 zł (ulgowy), 20 zł (normalny)

Fabuła filmu skupia się wokół motywu ludzkich podróży na Marsa, jednocześnie prezentując i wyjaśniając szerokie spektrum zagadnień naukowych. Wykorzystując prawa naukowe film pokazuje w jaki sposób osiągnięcia pojedynczych osób potrafią zmienić świat i jak wiele im zawdzięczamy.

 

APARATY made in POLAND
– wystawa czasowa

17.06-03.09.2023 | pon.-niedz. | 10:00-18:00 | 12+

Bezpłatnie

Podczas trwania wystawy można obejrzeć fantastyczne wytwory polskiej myśli technicznej, od pierwszych aparatów fotograficznych produkowanych w Polsce, po sprzęt, który niektórzy mogą pamiętać z lat swojej młodości. Ozdobą kolekcji są wynalazki gdańszczanina, Marka Mazura: miniaturowe mechanizmy, drewniane aparaty i bursztynowe soczewki.

 

Franek Błyskawica. Sen na Górze Gradowej

– spotkanie autorskie z Agnieszką Śladkowską

25.06.2023 | 12:00 | 6+

bezpłatnie

Najmłodsi będą mieli okazję wcielić się w rolę Franka Błyskawicy i poznać jego przygody, a także po części stać się swego rodzaju detektywami całej tej historii. Autorka zaprezentuje fragmenty najnowszej książki z serii o Franku Błyskawicy, który tym razem przeżywa przygody na Górze Gradowej. Zjawią się również niespodziewani goście. Druga część wydarzenia to pełna wyzwań gra terenowa ściśle związana z perypetiami Franka Błyskawicy z nowej książki.

 

Nocne Podglądanie Wszechświata
– wydarzenie plenerowe

11 sierpnia | info: hevelianum.pl

bezpłatnie

Obserwacje astronomiczne, wyjątkowa sceneria zabytków i panorama rozświetlonego Gdańska to czynniki, które co roku przyciągają nocą na Górę Gradową. Nie inaczej będzie tym razem!

 

Dookoła Świata, Łamigłówka, Z Energią!

– pakiet wystaw interaktywnych

pon.-niedz. | 9:00-18:00 | dzieci w wieku szkolnym i dorośli

bilety.hevelianum.pl

Przemierz wszystkie kontynenty wszerz i wzdłuż, odkryj prawa przyrody rządzące światem i naszym codziennym życiem, przekonaj się, że matematyka jest nie tylko bardzo przydatna, ale też zabawna i inspirująca.

 

Fort Nocą. Spotkanie z duchami Góry Gradowej
– zwiedzanie z przewodnikiem

czwartki i piątki | 21:00 | 12+

45 zł (ulgowy), 55 zł (normalny)

Przewodnik w historycznym mundurze oprowadzi Cię po niedostępnych na co dzień zakamarkach dawnego fortu. Nocny spacer przez labirynty podziemnych korytarzy i tajemnicze fortyfikacje…

 

ReKonstrukcje
– pokaz mappingu 3D

czwartki i piątki | 22:00 | bez ograniczeń wiekowych

bezpłatnie

Obejrzyj trójwymiarowy pokaz łączący światło, obraz i dźwięk wyświetlany na zewnętrznej ścianie jednego z budynków na Górze Gradowej – XIX-wiecznej Wozowni Artyleryjskiej.

 

Musztra i pokaz artyleryjski Garnizonu Gdańsk
– spotkanie z grupą rekonstrukcyjną

niedziele | 12:00 | bez ograniczeń wiekowych

bezpłatnie

Spotkaj się z grupą rekonstruktorów i zobacz, jak wygląda wystrzał z repliki armaty o imieniu Elżbieta, którą nazwaliśmy tak na cześć żony patrona Hevelianum, Jana Heweliusza.

 

Dzieje Fortu
– zwiedzanie z przewodnikiem

co druga niedziela lipca i sierpnia | 13:00 | 12+

20 zł (ulgowy), 25 zł (normalny)

Burzliwe dzieje fortu, różnorodność architektury militarnych budynków, a także funkcje poszczególnych obiektów – o tym opowie Ci przewodnik podczas oprowadzania po Górze Gradowej.

 

DOM ZDROJOWY W BRZEŹNIE

Gdańsk, ul. Zdrojowa 2

 

Czego oczy nie widzą…
– pokaz ekologiczny

pon.-niedz. | 10:30, 13:30 | 7+

20 zł (ulgowy), 25 zł (normalny)

* zniżka dla posiadaczy Karty Mieszkańca – 10/15

Czy wiesz, że temperaturę można zobaczyć? To sposób niektórych drapieżników na znalezienie ciepłego obiadu. W naturze oprócz wzroku do przetrwania wykorzystuje się pełen wachlarz niecodziennych i osobliwych zmysłów. Poznaj ich tajniki i sprawdź jak odmienny potrafi być świat z perspektywy zwierząt.

 

Tajniki zielnika
– warsztat rodzinny

pon.-niedz. | 11:30 | 7+

20 zł (ulgowy), 25 zł (normalny)

* zniżka dla posiadaczy Karty Mieszkańca – 10/15

Przenieś się do fascynującego świata roślin. Odkryj bogactwo kształtów i kolorów, które znajduje się pod naszymi stopami. Stwórz swój własny zielnik i naucz się identyfikować rośliny jak prawdziwy botanik. Sekretne życie roślin czeka na wyciagnięcie ręki. W przypadku ciepłej i słonecznej pogody zajęcia odbywają się w tzw. klasie plenerowej przed Domem Zdrojowym, a jeśli pogoda nie dopisze to zajęcia odbędą się w jednej z pracowni warsztatowych w Domu Zdrojowym.

 

Śladami dawnego kurortu
– zwiedzanie z przewodnikiem

1 i 3 sobota miesiąca w lipcu, sierpniu i wrześniu | 10:00 | 12+

20 zł (ulgowy), 25 zł (normalny)

* zniżka dla posiadaczy Karty Mieszkańca – 10/15

Poznaj zabytkowe wnętrza Domu Zdrojowego w Brzeźnie, nadmorskiej filii Hevelianum i odkryj ślady dawnego kurortu w jego najbliższej okolicy podczas spaceru z przewodnikiem wzdłuż plaży i po nadmorskim parku.

 

Filmy z klimatem
– kino plenerowe

czwartki w sierpniu | info: hevelinaum.pl

bezpłatnie

Druga edycja plenerowego kina przed Domem Zdrojowym. Przy szumie fal będzie można obejrzeć filmy, których tematyka odnosi się do aktualnych wyzwań współczesnego świata związanych z ekologią, ochroną środowiska, zmianami klimatu, bioróżnorodnością i wpływem działalności człowieka na przyrodę.

Wróć do aktualności

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close