Hevelianum w Gdańsku zaprasza wszystkich gdańszczan i gdańszczanki, a także działające na terenie miasta organizacje pozarządowe do wzięcia udziału w konsultacjach projektu Pracownia Rzemiosł Dawnych w zabytkowym obiekcie Kaponiery Środkowej”, które będą realizowane w okresie od 23.10.2023 r. do 31.10.2023 r.

Czego dotyczy projekt?

Projekt zakłada renowację zabytkowej Kaponiery Środkowej na terenie Fortu Góry Gradowej w Gdańsku w celu jej udostepnienia zwiedzającym oraz poszerzenia oferty kulturalnej Hevelianum o planowaną do utworzenia w obiekcie Pracownię Rzemiosł Dawnych. Będzie to miejsce realizacji warsztatów, spotkań tematycznych i innych wydarzeń skierowanych do różnych grup wiekowych.

Przeczytaj więcej o projekcie

(link do załącznika dot. opisu projektu)

Chcemy, by nowa oferta była dostępna dla osób ze szczególnymi potrzebami (osoby z niepełnosprawnościami, osoby starsze, migranci). Dlatego w projekcie przewidujemy wdrożenie różnorodnych, w tym ponadstandardowych rozwiązań w tym zakresie.

Planowany jest m.in.: zakup przenośnych pętli indukcyjnych, co umożliwi osobom z dysfunkcją słuchu i słabosłyszącym zwiedzanie wystawy z przewodnikiem i grupą słyszącą, wykonanie tablic tyflograficznych, które umożliwią „doświadczenie” Kaponiery Środkowej osobom z dysfunkcją wzroku, zastosowanie opisów na tablicach w różnych językach (w tym angielskim), umożliwiając zwiedzanie wystawy również migrantom.

O co pytamy?

Chcemy dowiedzieć się:

 • czy założenia dotyczące wykorzystania Kaponiery Środkowej zachęcają do jej odwiedzenia?
 • czy planowana oferta kulturalno-edukacyjna związana z przedmiotem wystawy jest interesująca dla odbiorców?
 • czy zaplanowane rozwiązania zapewnią wystarczającą dostępność do wystawy dla osób ze szczególnymi potrzebami?

Jak można wziąć udział w konsultacjach?

Konsultacje trwają od 23.10.2023 r. do 31.10.2023 r.

Zapoznaj się z projektem i powiedz nam, co myślisz:

 1. Porozmawiajmy na spotkaniu w Hevelianum (ul. Gradowa 6) – 29 października 2023 r. o godzinie 12:00 (sala Haxo, w budynku Wozowni Artyleryjskiej).
 2. Wypełnij ankietę dostępną pod linkiem: https://forms.gle/nwcUPdTt8MncaXmPA
 3. Możesz też zgłosić uwagi i propozycje do projektu w formie pisemnej w terminie do dnia 30 października 2023 (decyduje data wpływu do Hevelianum):
  1. prześlij nam swoją opinię na adres e-mail: sekretariat@hevelianum.pl
  2. możesz ją wysłać również listownie na adres Hevelianum, ul. Gradowa 6, 80-802 Gdańsk, z dopiskiem: „Kaponiera Środkowa – konsultacje”
  3. lub złożyć osobiście w naszej siedzibie przy ul. Gradowej 6 w Gdańsku (sekretariat).

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close