Modernizacja oświetlenia zewnętrznego na energooszczędne na terenie Centrum Hevelianum w Gdańsku z zastosowaniem towarzyszącego systemu zarządzania energią.

W marcu 2017 roku Gmina Miasta Gdańska podpisała umowę z Województwem Pomorskim o dofinansowanie Projektu: „Modernizacja oświetlenia zewnętrznego na energooszczędne na terenie Centrum Hevelianum w Gdańsku z zastosowaniem towarzyszącego systemu zarządzania energią”. Projekt realizowany będzie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. W ramach projektu dąży się zmniejszenia zużycia energii elektrycznej przez modernizację zewnętrznego systemu oświetleniowego Centrum Hevelianum, a przez to do zmniejszenia kosztów zużywanej energii elektrycznej i redukcji emisji do atmosfery gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń. Projekt Uchwałą Nr XXIX/783/16 Rady Miasta Gdańska z dnia 29 września 2016 r., inwestycja została wpisana w „Plan gospodarki niskoemisyjnej dla Miasta Gdańska”.

Projekt składa się z serii zadań, które dotyczą całego oświetlenia zewnętrznego na terenie Hevelianum rozlokowanego w różnych jego częściach. Zostanie wymienionych 258 punktów świetlnych.

Przewidziano realizację następujących zadań – modernizacja:

  1. Iluminacji Krzyża Milenium (Bastion Jerozolimski).
  2. Słupków oświetleniowych przy ścieżce od ul. Gradowej do Krzyża Milenium.
  3. Oświetlenia parkowego w tzw. Suchej Fosie.
  4. Oświetlenia parkowego drogi brukowej biegnącej od ul. Grodowej przez Bramę Północną, biegnące dalej chodnikiem wzdłuż Redity Napoleońskiej.
  5. Oświetlenia parkowego w pobliżu Wartowni Południowej.
  6. Oświetlenia parkowego od tzw. Domu Wałmistrza (ul. Reduta Miejska) do Galerii Strzeleckiej i dalej w dół równi strzeleckiej do budynku Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe.
  7. Niskich słupków oświetlenia schronów.
  8. Iluminacji fortyfikacji.
  9. Oświetlenia skweru w pobliżu Mokrej Fosy.
  10. Słupków oświetleniowych przy ścieżce w Ogrodzie Tysiąca Róż.

Zaplanowano również wdrożenie systemu zarządzania energią, które będzie polegało na:

  • instalacji i konfiguracje serwera i oprogramowania do zarządzania energią elektryczną,
  • przygotowaniu stanowiska głównego energetyka składającego się z klienckiego zestawu komputerowego wraz z oprogramowaniem (zgodny z międzynarodową normą ISO 50001),
  • przygotowaniu stanowiska głównego elektryka, składającego się z klienckiego zestawu komputerowego z oprogramowaniem i drukarki,
  • instalacji takich elementów, jak: sterowniki, czujniki, rozdzielnica,
  • połączeniu serwera, ww. stanowisk pracy i ww. elementów w sieć wraz z jej konfiguracją.

Całkowity koszt realizacji projektu wynosi: 1 300 494, 60 PLN, w tym kwota współfinansowania projektu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniesie: 791 858,08 PLN (85% kosztów kwalifikowalnych).

Termin zakończenia realizacji Projektu ustalono na 30 czerwca 2018 r.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close