Rozmowa z cyklu Nauka Mówi

Cykl „Nauka Mówi” to w 2022 roku nie tylko rozmowy Hevelianum z naukowcami, ekspertami i popularyzatorami nauki. To również debaty o roli historii w rozwiązywaniu problemów współczesnego świata i o literaturze, która wspiera naukę w wyjaśnianiu zmian klimatycznych. 24 lutego o godz. 17:00 na Facebooku i YouTube Hevelianum będzie transmitowana rozmowa z badaczami dziejów zdrowotności, szpitalnictwa i higieny. Czy dawne epidemie czegoś nas nauczyły?

„Nauka Mówi”, to cykl comiesięcznych rozmów o wpływie nauki na otaczającą nas rzeczywistość, o szansach i możliwościach, jakie kryją się w jej rozwoju oraz o zagadnieniach ważnych społecznie. Rozpoczął się we wrześniu 2020 roku, a jego gośćmi byli m.in.: neurobiolog, dr Wojciech Glac, który opowiadał o tym, jak zachowuje się mózg w depresji, Przemysław Staroń, Nauczyciel Roku, tłumaczący, jak ważne są relacje w edukacji, czy Sebastian Soberski, który objaśniał działanie radioteleskopów. Nagrania dostępne są na Facebooku i kanale YouTube Hevelianum.

W 2022 roku poszerzamy formułę „Nauki Mówi”. Będziemy rozmawiać również o tym, jakie zastosowanie w rozwiązywaniu problemów współczesnego świata ma znajomość historii. Chcemy także korzystać z zasobów kultury, rozmawiać o literaturze, która wspiera naukę w wyjaśnianiu zmian klimatycznych – mówi dr Dorota Cieślicka, jedna z prowadzących cykl.

Każde z omawianych co miesiąc zagadnień ma swojego opiekuna merytorycznego z Hevelianum, który jednocześnie wciela się w rolę moderatora rozmowy. Dr Dorota Cieślicka zajmuje się zagadnieniami związanymi z nauką i technologią, dr Max Rykaczewski poprowadzi, we współpracy ze Świetlicą Krytyki Politycznej w Trójmieście, spotkania wokół literatury i klimatu, a dr Jan Daniluk zaprosi na spotkania z historią.

Pierwsza rozmowa pt. „A to zaraza! O epidemiach w historii”, w nowej odsłonie cyklu, odbędzie się 24 lutego o godz. 17:00 jako transmisja z Domu Zdrojowego w Brzeźnie na Facebooku i YouTube Hevelianum. Ze względu na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, odbędzie się bez udziału publiczności.

Jak dawniej rozprzestrzeniały się choroby? Jakimi metodami starano się z nimi walczyć? Jaki wpływ na historie poszczególnych miast czy regionów miały epidemie, a jaki mają dziś? Czy, a jeśli tak, to czy jakieś ślady po dawnych epidemiach przetrwały w przestrzeni publicznej, w kulturze czy pamięci? Czy epidemie czegoś nas – jako społeczeństwo – nauczyły? Na te i inne pytania postarają się odpowiedzieć zaproszeni goście: dr Iwona Janicka, historyczka z Uniwersytetu Gdańskiego oraz dr Piotr Paluchowski, historyk z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W rolę moderatora wcieli się dr Jan Daniluk.

Prowadzący cykl Nauka Mówi w 2022 roku

  Nauka i technologia

dr Dorota Cieślicka

Doktor nauk biologicznych, dyplom broniła na Uniwersytecie Gdańskim w Katedrze Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody. W Hevelianum, jako główny specjalista do spraw naukowych, odpowiada za działania związane z edukacją oraz komunikacją naukową. Fascynują ją idee, a motywują nowe wyzwania. Zwolenniczka prostych rozwiązań.

 

    Literatura i zmiany klimatu

dr Max Rykaczewski

Doktor nauk ścisłych i przyrodniczych, botanik i ilustrator naukowy. Wcześniej pracował m.in. w Zielniku Uniwersytetu Gdańskiego. W Hevelianum, jako główny specjalista ds. edukacji ekologicznej, zajmuje się promowaniem ochrony przyrody i idei zrównoważonego rozwoju. Pasjonat roślin, w szczególności z rodzin storczykowatych i motylkowatych. Zajmuje się również fitosocjologią, biologią rozmnażania i roślinami leczniczymi.

 

   Historia

dr Jan Daniluk

Historyk (dr), pełnomocnik dyrektora Hevelianum ds. historii i dziedzictwa kulturowego. Wcześniej pracował m.in. na Uniwersytecie Gdańskim oraz w Dziale Naukowym Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Pasjonat i badacz historii Gdańska oraz Sopotu (XIX-XX w.). Zajmuje się także historią II wojny światowej oraz okresu międzywojennego, ze szczególnym uwzględnieniem Rzeszy Niemieckiej.

 

Patronat medialny

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close