Świętujemy Międzynarodowy Dzień Światła UNESCO na Górze Gradowej  

Festiwal Światła ponownie olśni Gdańsk

Iluminacje świetlne, wystawy, warsztaty i pokazy z pogranicza sztuki, nauki oraz technologii – w weekend 13–14 maja całe rodziny zapraszamy do Hevelianum na Festiwal Światła. Kulminację wydarzenia zaplanowano na sobotni wieczór, kiedy to górujące nad centrum wzgórze zmieni się w najbardziej rozświetlony punkt na mapie Trójmiasta. Świętujmy wspólnie Międzynarodowy Dzień Światła na Górze Gradowej w Gdańsku.

Od zarania dziejów światło fascynowało naukowców i artystów, a jego badanie umożliwiało postęp cywilizacji. Dlatego 16 maja, w rocznicę pierwszego udanego wykorzystania lasera, obchodzimy ustanowiony przez UNESCO Międzynarodowy Dzień Światła. W Trójmieście będziemy celebrować święto światła przez cały weekend. W dniach 13–14 maja na odwiedzających Hevelianum czekać będzie wiele atrakcji. Festiwal Światła będzie okazją do naukowych eksperymentów, artystycznej ekspresji, ale  przede wszystkim – integracji i dobrej zabawy na świeżym powietrzu.

Podczas festiwalowych warsztatów, które rozpoczną się o godz. 11:00,  będzie można namalować obraz świecący w UV, zapleść abażur techniką makramy i wykonać ozdobną świecę (na niektóre warsztaty obowiązują zapisy). Wszyscy goście bez wyjątku są zaproszeni do udziału w rodzinnej grze terenowej przygotowanej przez Instytut Metropolitalny.

Na pasjonatów sztuki będą czekać liczne wystawy i instalacje w przestrzeni stworzone przez artystów agencji L’art. O miłośników nauki zadba Hevelianum oraz zaproszeni goście z czasopisma astronomicznego Urania – Postępy Astronomii, Instytutu Łukasiewicza i Polskiej Agencji Kosmicznej, natomiast dla fanów nowych technologii Hackerspace Trójmiasto przygotował prezentacje gadżetów w różny sposób wykorzystujących światło.

Wystawy będą czynne dla zwiedzających przez cały weekend – w sobotę w godz. 16:00–22:00 oraz w niedzielę 12:00–17:00, natomiast główna część tegorocznego wydarzenia została zaplanowana na sobotni wieczór, kiedy będziemy bawić się aż do północy. Wieczorne pokazy rozpoczną się o godz. 20:30. Zainicjuje je uruchomienie największej atrakcji festiwalu – artystycznej instalacji świetlnej For Peace, która otoczy główny plac Hevelianum. Praca słowackiego artysty tworzącego pod pseudonimem „sedemminut” jest wyrazem sprzeciwu wobec wojny w Ukrainie. Praca składa się z 50 dwumetrowych postaci, których spokojny spacer subtelnie przechodzi w bieg i to bieg z prędkością światła. Górę Gradową opanują niepowtarzalne wizualizacje oraz unikatowe mappingi, które świecić będą przy akompaniamencie muzyki ambientowej w wykonaniu polskich i zagranicznych artystów. Odbędzie się także spektakl teatru tańca h.art, który wprowadzi publiczność w niezwykły świat światła i przestrzeni.

Gdański Festiwal Światła to oddolna inicjatywa niezależnej grupy animatorów kultury związanych z kilkoma lokalnymi instytucjami, którzy połączyli siły i zasoby, by stworzyć coroczne święto światła integrujące lokalną społeczność. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2022 roku i zgromadziła ponad 2500 osób, w tym 370 uczestników warsztatów. W wydarzenie zaangażowało się wiele instytucji ze świata nauki i technologii oraz ponad 20 artystów interdyscyplinarnych z 8 krajów świata. Trwają już prace nad kolejną, trzecią edycją Festiwalu Światła. Wszystkich zainteresowanych dołączeniem do projektu zapraszamy do kontaktu:  festiwalswiatla@gmail.com.

 

Wystawy będą otwarte w godzinach:

sobota 16:00–22:00

niedziela 12:00–17:00

 

Wstęp na wydarzenie jest wolny, natomiast płatne jest uczestnictwo w niektórych warsztatach. Zapisy będą dostępne na portalu Evenea od 26 kwietnia 2023.

 

Szczegółowy program wydarzenia dostępny na stronie: https://festiwalswiatla.hs3.pl/

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close