Łączymy ludzi przez światło

W weekend 13-15 maja Gdańsk rozbłyśnie tysiącem świateł. Z okazji Międzynarodowego Dnia Światła, na Górze Gradowej odbędą się pokazy, wystawy i warsztaty, które łączy wspólny temat przewodni – światło, z całym spektrum możliwości jakie oferuje.

Gdański Festiwal Światła to nie tylko kolorowe, rozświetlone budynki (choć i tych nie zabraknie), ale również okazja do eksperymentów naukowych, artystycznej ekspresji i przede wszystkim – integracji i dobrej zabawy na świeżym powietrzu. Wydarzenie odbędzie się w Hevelianum, w otoczeniu natury i historycznej architektury dawnego fortu, z którego rozpościera się najpiękniejszy widok na Gdańsk. Na jeden weekend, ta zielona oaza w centrum miasta, zmieni się w najbardziej rozświetlony punkt na mapie Trójmiasta.

Festiwal Światła to wydarzenie otwarte na każdego – na dzieci, rodziców, studentów, emerytów i wszystkich pomiędzy. Na najmłodszych uczestników i uczestniczki festiwalu czekają warsztaty edukacyjne o świetle, dorośli mogą wziąć udział w zajęciach artystycznych – malarskich bądź transdyscyplinarnych – oraz w warsztatach druku 3D, podczas których zaprojektują i stworzą lampę naftową. Na pasjonatów sztuki i technologii czekają również liczne wystawy i instalacje w przestrzeni, natomiast na miłośników nauki, mobilne planetarium i obserwacje astronomiczne. Wszyscy, bez względu na wiek i zainteresowania, są zaproszeni do udziału w grze terenowej „Podróż z prędkością światła“, podczas której wspólnie z francuskim fizykiem, Louisem de Broglie, rozwiążą tajemnicę zachowania cząsteczek światła i zwiedzą mało znane zakamarki Góry Gradowej.

Na spragnionych rozrywki na świeżym powietrzu, najwięcej atrakcji czeka w sobotni wieczór. To właśnie wtedy Górę Gradową rozświetlą mappingi, grupa teatralna El Trupa Kabra porwie widzów w międzygwiezdną wyprawę ze spektaklem „Posłaniec Gwiazd“, a projekt MonoChromancer uświetni wieczór muzyczno-świetlną podróżą w krainę ambientu.

Organizatorzy festiwalu to niezależna grupa animatorów kultury, artystów, naukowców, aktywistów i konstruktorów, związanych z kilkoma trójmiejskimi organizacjami: Hevelianum, Hackerspace Trójmiasto i CUMY warsztat otwarty.

W zamyśle organizatorów, Festiwal Światła ma być corocznym świętem integrującym lokalną społeczność. Zarówno do udziału, jak i współtworzenia wydarzenia, zaproszeni są wszyscy. Jeśli więc masz szalony pomysł, który chciałbyś zrealizować – przyłącz się do tworzenia kolejnych odsłon festiwalu!

13 maja – grupy szkolne
14-15 maja – festiwal otwarty dla wszystkich
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Na warsztaty dla dzieci i dorosłych obowiązują wcześniejsze zapisy, pozostałe wydarzenia są otwarte.

Szczegółowy program wydarzenia oraz zapisy na warsztaty: festiwalswiatla.hs3.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close