Powitanie wakacji w Domu Zdrojowym

Brzeźno jest pierwszym kąpieliskiem powstałym nad Zatoką Gdańską. Dawniej niezwykle popularny kurort licznie odwiedzali letnicy, którzy chętnie korzystali z dobrodziejstw oferty uzdrowiskowej oraz słynnych festiwali kąpielowych. Wracamy do tych czasów świetności Brzeźna w sobotę 25 czerwca podczas powitania wakacji w Domu Zdrojowym „Lato temu w Brzeźnie”.
Od 12:00 do 21:00 będzie można zażyć atrakcji na miarę dawnego kurortu. Zapraszamy latem do Brzeźna!

– W grudniu 2021 roku, kiedy na nowo otwieraliśmy Dom Zdrojowy wiedzieliśmy, że zaczyna się nowy rozdział w życiu Brzeźna. – mówi Paweł Golak, dyrektor Hevelianum, które jest gospodarzem Domu Zdrojowego. – Dzisiaj zapraszamy na pierwsze, z wielu, powitanie wakacji w Domu Zdrojowym. Będziemy je świętować pod hasłem „Lato temu w Brzeźnie”. Przypomnimy mieszkańcom, turystom oraz sobie jak niegdyś spędzano lato w brzeźnieńskim kurorcie. Serdecznie zapraszam!

Historia dawnego Kurhausu czyli Domu Zdrojowego i jego urokliwej okolicy przypomina nam o czasach świetności Brzeźna, uzdrowiska, do którego przyjeżdżali liczni kuracjusze.

Wraz z początkiem lata Hevelianum zaprasza na całe morze atrakcji, w dawnym, prawdziwie kurortowym stylu. W atmosferę tamtych czasów wprowadzi nas nowa wystawa plenerowa poświęcona modzie w dawnych kąpieliskach Zatoki Gdańskiej, którą będzie można oglądać w najbliższym otoczeniu Domu Zdrojowego, a wraz z nią Grupa Rekonstrukcji Historycznej Bluszcz zaprezentuje dawną modę plażową. Będzie można zrelaksować się przy dźwiękach muzyki na żywo w wykonaniu pianistki i kwartetu smyczkowego. Nie zapominając o najmłodszych gościach edukatorzy Hevelianum przygotowali ekologiczny pokaz naukowy. Miłośnicy aktywności fizycznej będą mieli niecodzienną okazję zagrać w krokieta czyli niezwykle popularną, w tamtym czasie, grę towarzyską.  Ponadto wraz ze Szkołą Sanbao będzie można wziąć udział w treningu Tai Chi. Jak na kurort przystało wśród licznych atrakcji będą też spacery. Pasjonaci historii będą mogli zwiedzić z przewodnikiem odrestaurowany, zabytkowy Dom Zdrojowy, a ciekawi roślinnych odkryć podczas terenówek przyrodniczych w Parku Brzeźnieńskim dowiedzą się dlaczego niektóre rośliny znalazły trwałe miejsce w zwyczajach, kulturze i tradycji. W trakcie trwania wydarzenia będzie można wziąć udział w warsztatach, gdzie poznamy bogactwo mikroświata i zrobimy analizę wody, a podczas konkursów będzie można pochwalić się swoją wiedzą z zakresu ekologii czy historii Brzeźna. Ich zwycięzcy zabiorą ze sobą atrakcyjne nagrody.

O godzinie 18:00 Hevelianum zaprasza na premierę sztuki napisanej wspólnie z mieszkańcami pt. „Brzeźna brzegiem”. Sztuka opowiadająca o historii, tożsamości i przemianach Brzeźna na przestrzeni lat oraz ludzkich losach. Aktorami są uczestnicy spotkań warsztatowych, mieszkańcy Trójmiasta, sąsiadki i sąsiedzi Domu Zdrojowego, którzy spotykali się tam na próbach. Wśród uczestników jest m.in. młody raper Mac Sch, a muzykę przegotował gdański artysta Jan Elf. Nad całością projektu czuwają: Dorota Bielska (Hevelianum) i Jarosław Rebeliński. W spektaklu występują: Tomasz Byczek, Marta Dąbrowska, Arletta Gnacińska, Danuta Krzewska, Dorota Kuś, Piotr Łatyszew, Katarzyna Mełgwa, Justyna Rogińska, Joanna Sakowska, Sławek Sellin, Maciek Socha (Mac Sch) Leszek Tarasewicz, Agnieszka Wencka, Marek Wójcicki oraz Wioletta Karpowicz i Piotr Srebrowski.
Zapraszamy 25 czerwca do Brzeźna!


PROGRAM „Lato Temu w Brzeźnie” 

Lato temu program .pdf

12:00 Oficjalne otwarcie sezonu letniego 2022 w Domu Zdrojowym
12:15 Zaproszenie na wystawę „Moda w dawnym kurorcie”
12:25 „Moda w dawnym kurorcie”– pokaz dawnej mody plażowej
13:15 Ekologiczny pokaz naukowy dla dzieci
14:00 Warsztaty gry w krokieta, tradycyjną grę dworską
14:00 Recital pianistyczny z cyklu „Muzyka w dawnym kurorcie” cz.1
14:40 „Nie marnuj deszczu”- rozstrzygnięcie ekologicznego konkursu dla Gdańszczan (partner konkursu: Wydział Środowiska UMG)
15:00 Recital pianistyczny z cyklu „Muzyka w dawnym kurorcie” cz. 2
15:40 Konkursy familijne z nagrodami
16:00 Trening tai chi na trawie
16:00 Koncert na skrzypce i wiolonczelę z cyklu „Muzyka w dawnym kurorcie” cz.1
16.40 Konkurs wiedzy o Brzeźnie z nagrodami
17.00 Koncert na skrzypce i wiolonczelę z cyklu „Muzyka w dawnym kurorcie” cz. 2
18:00 Czytanie performatywne pt. „Brzeźna brzegiem” – sztuki napisanej wspólnie z mieszkańcami Brzeźna, reż. Dorota Bielska (Hevelianum)
ok 19.00 Walce tradycyjne – potańcówka połączona z warsztatem tanecznym
21:00 Zakończenie


12:00-18:00 ekologiczne warsztaty rodzinne

Stoiska Hevelianum i partnerów: Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Gdańskiego Ośrodka Sportu, Zakładu Utylizacyjnego, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku, Projektorni Gdańskiego Archipelagu Kultury, Rady Dzielnicy Brzeźno

Spacery „Otwarty Dom Zdrojowy” z historykiem dr. Janem Danilukiem
Spacery rozpoczynają się o godz.: 13:30, 15:00, 16:30
(wejściówki do pobrania na stoisku Hevelianum)
Dla tych, którzy nie mieli jeszcze okazji zajrzeć do środka zrewitalizowanego Domu Zdrojowego, przygotowaliśmy „Otwarty Dom Zdrojowy – zwiedzanie z przewodnikiem”. Przewodnik zaprezentuje wnętrza budynku, opowie o ich historii i nowym przeznaczeniu.

Terenówki przyrodnicze z przewodnikiem „Folkowe rośliny”
Terenówki rozpoczynają się o godz.: 13:30, 15:00, 16:30
(wejściówki do pobrania na stoisku Hevelianum)
Czy znacie sekretne właściwości roślin? Wiecie, gdzie mieszka bajstruk, po co biegano z płonącą brzozą i w jaki sposób warzono eliksiry miłosne? W pobliżu Domu Zdrojowego będziemy wspólnie odkrywać rośliny, których tajemnicze właściwości zapewniły im trwałe miejsce w zwyczajach, kulturze i tradycji.

Warsztaty w interaktywnej pracowni ekologicznej „Dzieci nie chcą śmieci”
Warsztaty rozpoczynają się o godz.: 13:00, 14:00, 15:00, 16:00
(wejściówki do pobrania na stoisku Hevelianum)
Pracownia P1/Dom Zdrojowy
Podczas zajęć uczestnicy będą mieli możliwość zapoznania się z wystawą dotyczącą recyklingu i upcyklingu. Zajęcia zakończone będą wykonaniem analizy wody.

Warsztaty mikroskopowe „Bogactwo mikroświata”
Warsztaty rozpoczynają się o godz.: 13:00, 14:00, 15:00, 16:00
(wejściówki do pobrania na stoisku Hevelianum)
Pracownia P2/Dom Zdrojowy
Jak wygląda praca biologa w laboratorium? Dlaczego liście są zielone? Co żyje w kropli wody? Czy coś się kryje w miodzie? Te i inne zagadki postaramy się rozwikłać podczas naszej podróży po mikroświecie. Poznamy jego sekrety za pomocą mikroskopów i wykonanych samodzielnie preparatów mikroskopowych.

12.00-14.30 Konkurs ekologiczny dla Gdańszczan „Nie marnuj deszczu”
Konkurs „Nie marnuj deszczu” ma na celu promowanie dbałości o zasoby wody oraz zagospodarowanie wód deszczowych. Nagrodami są zbiorniki na deszczówkę wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu.
Partnerem konkursu jest Wydział Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
(karty konkursowe do pobrania na stoisku Hevelianum)
14:40 Rozstrzygnięcie konkursu ekologicznego dla Gdańszczan „Nie marnuj deszczu”

do pobrania: regulamin_konkursu Nie marnuj deszczu

patronat medialny:

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close