Nocne Podglądanie Wszechświata

Policz spadające gwiazdy

 

Nocne Podglądanie Wszechświata to jedno z flagowych wydarzeń plenerowych odbywających się od ponad 10 lat w niepowtarzalnej scenerii Góry Gradowej, na terenie centrum nauki Hevelianum. W tym roku  odbędzie się 11 sierpnia. Na liczących spadające gwiazdy czekają nie tylko obserwacje nieba, ale też liczne, bezpłatne atrakcje astronomiczne.

Ten unikatowy astronomiczny piknik naukowy powstał z myślą o osobach ciekawych obserwacji nocnego nieba oraz zainteresowanych zdobywaniem wiedzy o kosmosie. Popularyzacja nauk ścisłych, matematyki i fizyki, ma bardzo praktyczny wymiar. Tradycyjnie, gromadzimy się podczas godzin wieczornych, aby we wspaniałej atmosferze wspólnie obserwować niebo i nieziemskie zjawisko – spadające Perseidy, nazywane potocznie „spadającymi gwiazdami”.

Liczymy na bezchmurne niebo, tym bardziej, że do północy nie będzie na nim Księżyca, a to da nam lepszą sposobność do ujrzenia deszczu spadających gwiazd – mówi Magdalena Maszewska, astronomka Hevelianum. – Przygotujemy teleskopy, ale i zachęcamy do przyjścia z własnym sprzętem do obserwacji, abyśmy mogli wspólnie oglądać najpiękniejsze obiekty na naszym nocnym niebie.

Wydarzenie wpisuje się w obchody 550. rocznicy urodzin jednego
z najwybitniejszych polskich astronomów – Mikołaja Kopernika, więc będzie idealną okazją do świętowania wiedzy o astronomii i jej odkryciach.

Oprócz obserwacji astronomicznych goście Hevelianum będą mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach tematycznych, spotkaniach popularnonaukowych z udziałem naukowców i specjalistów w dziedzinie astronomii, a także obejrzenia ciekawych wystaw, w tym wyjątkowej ekspozycji fotograficznej  „APARATY made in POLAND”. Ponadto odbędą się pokazy popularnonaukowe i seanse w planetarium mobilnym Hevelianum. Zaprezentowane zostaną również prace nagrodzone w tegorocznej edycji konkursu astrofotograficznego AstroCamera.

Nocne Podglądanie Wszechświata może być doskonałą okazją dla amatorów astrofotografii, którzy chcą uchwycić niezwykłe obrazy deszczu meteorów. Jedno z takich zdjęć „Od piasku do kosmicznego pyłu”, autorstwa Tomasa Slovinskyego, zajęło w tym roku I miejsce w konkursie AstroCamera w kategorii Astrokrajobraz i można je podziwiać na stronie konkursu. Pobrać można stamtąd również darmowy poradnik, który ułatwi rozpoczęcie przygody z astrofotografią – dodaje Magdalena Maszewska.

Wydarzenie będzie miało także oprawę artystyczną – odbędą się tematyczne pokazy laserowe, spektakl teatru tancerzy ognia Arta Foc oraz koncert muzyki elektronicznej w wykonaniu Przemysława Rudzia – kompozytora i wykonawcy, inżyniera dźwięku i producenta muzycznego, a jednocześnie popularyzatora astronomii, autora wielu książek i przewodników.

Zapraszamy do wspólnego Nocnego Podglądania Wszechświata. Rozpoczynamy o godz. 21:00, finał zaplanowano na godz. 1:00.

Liczymy na bezchmurne niebo, żeby obejrzeć spadające Perseidy, jeden
z najbardziej intensywnych rojów meteorów na przestrzeni całego roku.

Do zobaczenia w Hevelianum!

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „A jednak się kręci!”, który został dofinansowany z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.

 

Dołącz do wydarzenia na facebook’u

 

💫P𝗥𝗢𝗚𝗥𝗔𝗠 I MAPA 𝗪𝗬𝗗𝗔𝗥𝗭𝗘𝗡𝗜𝗔 / Kliknij, aby powiększyć / :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close