Obejrzyj z nami jedno z najciekawszych zjawisk astronomicznych! Częściowe zaćmienie Słońca nastąpi we wtorek, 25 października, kiedy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem, a Ziemią, częściowo zasłaniając tarczę naszej życiodajnej gwiazdy. To niezwykłe, niebieskie spotkanie będziemy mogli podziwiać również w Polsce.

Zaćmienie Słońca 25 października 2022 r. będzie widoczne w Europie, Północno–Wschodniej Afryce i Południowo–Zachodniej Azji. W Gdańsku rozpocznie się o godzinie 11:11, a zakończy o 13:27. W fazie maksymalnej, czyli o 12:18, zasłonięte zostanie ponad 40% tarczy Słońca. Poszczególne momenty zaćmienia będą się różnić w zależności od położenia geograficznego.

Na kanale YouTube Hevelianum odbędzie się transmisja na żywo z tłumaczem Polskiego Języka Migowego. Jedno z rzadszych wydarzeń jakim jest częściowe zaćmienie Słońca będzie można oglądać dzięki współpracy z zaprzyjaźnionymi z nami instytucjami: Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym, Grudziądzkim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym oraz wrocławskim oddziałem Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.

Przez cały czas trwania transmisji, czyli w godzinach 11:00–13:40, zaćmienie będą komentować na żywo eksperci z partnerskich obserwatoriów oraz nasze astronomki. Osoby, które w tym czasie zdecydują się odwiedzić Górę Gradową, będą mogły spojrzeć na zaćmienie przez teleskop słoneczny, który specjalnie na tę okazję zostanie ustawiony na głównym placu Hevelianum.

Pamiętajcie, że obserwacje Słońca są niebezpieczne, dlatego nigdy nie oglądajcie go bez specjalnych filtrów i zabezpieczeń, tym bardziej przez teleskop czy lornetkę – można nawet stracić wzrok! Przyjdźcie do Hevelianum na Górę Gradową i obejrzyjcie Słońce bezpiecznie przez specjalny teleskop przeznaczony tylko do jego obserwacji lub w zaciszu własnego domu, podczas transmisji LIVE.

Trzymajcie kciuki za pogodę!

___________________________________

Częściowe zaćmienie Słońca w Gdańsku
Początek: wtorek, 25 października 2022, godz. 11:11
Maximum: wtorek, 25 października 2022, godz. 12:18
Koniec: wtorek, 25 października 2022, godz. 13:27
Czas trwania: 2 godz. 17 min

Partnerzy: Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, Grudziądzkie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii Oddział Wrocław

Patronat: Trojmiasto.pl, Polska Agencja Kosmiczna

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close