rozmowa z cyklu Nauka Mówi

Co można zobaczyć na obrazach satelitarnych, czego nie widać z Ziemi? Czy takie spojrzenie może mobilizować do dbania o naszą planetę? W najbliższym odcinku z cyklu „Nauka mówi”, 14 lipca o godz. 19:00, Magdalena Maszewska z Hevelianum porozmawia na ten temat z Ewą Grabską-Szwagrzyk, która wykorzystuje obrazy satelitarne m.in. do analizowania różnych cech lasów.

Sentinel (ang. wartownik) to seria satelitów Europejskiej Agencji Kosmicznej, które systematycznie obrazują powierzchnię naszej planety. Dostarczają one wysokorozdzielczych zobrazowań w krótkich odstępach czasu, co pozwala na analizę zmian środowiska. Co więc można zobaczyć na obrazach satelitarnych, czego nie widać z Ziemi?

Najbliższy odcinek z cyklu „Nauka Mówi”, który zostanie opublikowany na Facebooku i kanale YouTube Hevelianum, będzie okazją do obserwowania naszej planety i życia na niej z lotu satelitów. Magdalena Maszewska, astronomka Hevelianum, zapyta rozmówczynię, Ewę Grabską-Szwagrzyk, czy widoki z kosmosu mogą nas zmobilizować do dbania o naszą planetę.

Ewa Grabska-Szwagrzyk jest doktorantką geografii na Uniwersytecie Jagiellońskim i pracuje na Wydziale Leśnym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. W swojej pracy naukowej wykorzystuje obrazy satelitarne w analizowaniu różnych cech lasów, takich jak skład gatunkowy, wiek, czy zmiany zdrowotne. Obrazy satelitarne i ich wykorzystanie jest też jej pasją – prowadzi na Facebooku fanpage „Polska z Sentinela”.

Wydarzenie jest częścią projektu „SPINaj naukę”, inicjatywy Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka (SPIN), które współtworzy Hevelianum. Stanowi także część obchodów 410. rocznicy urodzin Jana Heweliusza, patrona Hevelianum, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli świata nauki XVII wieku. Lipiec w kalendarzu obchodów jest poświęcony jego najbardziej znanej działalności – astronomii. Program całorocznych obchodów można znaleźć na stronie www.janheweliusz.pl.

Patronat medialny: gdansk.pl | Trojmiasto.pl | Radio Gdańsk

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close