Hevelianum, w imieniu Prezydenta Miasta Gdańska, serdecznie zaprasza publiczne samorządowe szkoły podstawowe, ponadpodstawowe oraz przedszkola w Gdańsku do udziału w nowym, pilotażowym Programie Zielonej Edukacji przewidzianym na rok szkolny 2023/2024.

Głównym celem przedsięwzięcia jest budowanie świadomego, zaangażowanego i odpowiedzialnego ekologicznie społeczeństwa poprzez przekazywanie wiedzy, podnoszenie kompetencji, rozwijanie umiejętności oraz kształtowanie postaw ekologicznych już od najmłodszych lat. Celem szczegółowym – wprowadzenie zmiany ekologicznej w szkołach i przedszkolach o charakterze materialnym lub niematerialnym poprzez realizację etapów pilotażu, w tym wykonanie projektu ekologicznego przez uczniów szkoły lub podopiecznych przedszkola pod kierunkiem nauczyciela. Szczegółowe obszary tematyczne Programu Zielonej Edukacji to gospodarka obiegu zamkniętego, gospodarowanie zasobami: wodą, energią i żywnością, adaptacja do zmian klimatu, bioróżnorodność, redukcja emisji zanieczyszczeń (m.in. w odniesieniu do powietrza, wody i gleby).

Udział szkoły/przedszkola w pilotażu jest bezpłatny i rozpoczyna się diagnozą w placówce, która wskazuje, jakie obszary tematyczne są przez nią do poprawienia. Przykładowe pytania ankietowe: Czy przed otwarciem okien kaloryfery są zakręcane? Czy pijesz wodę z jednorazowej czy z wielorazowej butelki? Czy przed szkołą/przedszkolem jest miejsce, aby zostawić rower lub hulajnogę?

Opiekunowie grup mogą wziąć udział w szkoleniach przygotowujących do udziału w projekcie i zwiększających wiedzę o procesach związanych ze zmianą klimatu. Uczestnikom zostaje przydzielony opiekun merytoryczny (przedstawiciel jednostki organizacyjnej lub spółki z udziałem Gminy Miasta Gdańska – listę jednostek można znaleźć na stronie www.hevelianum.pl/pze w zakładce „Opiekunowie merytoryczni”), który pomaga w przygotowaniu i realizacji projektu. Grupy uczestników są także zobowiązane do skorzystania z minimum dwóch aktywności z miejskiej oferty edukacyjnej (dostępna wkrótce na stronie projektu).

Pilotaż kończy się 31 maja 2024 roku sprawozdaniem ze zrealizowanego przez szkołę/przedszkole projektu ekologicznego. Placówka oświatowa, w której zostanie zrealizowany pilotaż otrzyma odznakę Programu Zielonej Edukacji, nauczyciele/opiekunowie – imienne certyfikaty, a uczniowie i dzieci przedszkolne – dyplomy.

Zgłoszenia dokonuje dyrektor szkoły lub przedszkola do 31 lipca 2023 r. W pilotażu może wziąć udział maksymalnie 15 placówek oświatowych (liczy się kolejność zgłoszeń). Należy pobrać formularz zgłoszeniowy dostępny na stornie www.hevelianum.pl/pze, wypełnić i odesłać skan na adres pze@hevelianum.pl.

Szczegółowe informacje o projekcie można znaleźć w regulaminie pilotażu.

 


Kontakt z koordynatorami pilotażu

pze@hevelianum.pl

Monika Mikołajczyk
zastępczyni kierowniczki Działu Edukacji i Popularyzacji Nauki w Hevelianum
tel. 58 300 08 42 w. 45

Max Rykaczewski
główny specjalista ds. edukacji ekologicznej w Hevelianum
tel. 451 166 462

Wróć do aktualności

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close