czwartek, 27 stycznia

 

12:00 | Facebook i YouTube Hevelianum

Gala finałowa ogólnopolskiego konkursu astronautycznego dla uczniów szkół podstawowych W stronę gwiazd

 

piątek, 28 stycznia

 

7:00 | Facebook PAN Biblioteka Gdańska

Premiera animacji o Heweliuszu z okazji jubileuszu 425-lecia powstania Biblioteki Gdańskiej, który Biblioteka świętuje od czerwca 2021 do czerwca 2022.

Karina Rojek – scenariusz, Damian Pera – animacja, Abelard Giza – narrator.

 

18.00 | Facebook i YouTube Hevelianum

Ogłoszenie 10. edycji międzynarodowego konkursu astrofotograficznego AstroCamera

 

19:00 | gdansk.pl

Wręczenie Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza w kategorii nauk przyrodniczych i ścisłych oraz w kategorii nauk humanistycznych i społecznych  

Ze względów pandemicznych uroczystość w Dworze Artusa będzie zamknięta dla publiczności.

Od 1988 roku tę najważniejszą gdańską nagrodę naukową otrzymało 53 naukowców. W 2022 roku Nagroda zostanie przyznana po raz 34. Laureatów Nagrody wyłania Kapituła, której przewodniczą Prezes Oddziału PAN w Gdańsku oraz Prezes Gdańskiego Towarzystwa Naukowego.

 

W styczniu zakończył się konkurs wiedzy o Janie Heweliuszu wieńczący całoroczne obchody jego 410. urodzin, które obchodziliśmy w 2021 roku. Spośród wszystkich uczestników zostanie wyłonionych 50 laureatów z największą liczbą poprawnych odpowiedzi. Laureaci otrzymają powiadomienie o nagrodach drogą mailową. Nagrodami są komiksy „Uczeń Heweliusza” i vouchery na wystawy Hevelianum.

 

sobota, 29 stycznia

 

12.30-13:00 | Facebook i YouTube Hevelianum

Pokaz astronomiczny online

Co robi Heweliusz na Księżycu? Jak jego żona znalazła się na Wenus, a jego ulubiony przyrząd astronomiczny wśród gwiazd? Zapraszamy na specjalny pokaz astronomiczny z okazji urodzin naszego patrona – Jana Heweliusza. Podczas pokazu poznamy konstelacje, które wprowadził na nocne niebo oraz sprawdzimy, jakie kosmiczne atrakcje czekają nas w najbliższym czasie.

 

16.30-17:00 | główny plac Hevelianum, przy maszcie

Spektakl plenerowy pt.: „Posłaniec gwiazd”

Zapraszamy na spektakl plenerowy w wykonaniu grupy teatralnej El Trupa Kabra. Będzie to pozytywna, edukacyjna opowieść z niebanalną bohaterką, Elżbietą w roli głównej. Przeniesiemy się do XVII-wiecznego Gdańska, gdzie wdowa Heweliuszowa planuje wydanie dzieła podsumowującego dorobek naukowy męża. Aktorzy ożywią scenografię, a elementy fire show i teatru cieni dopełnią kosmiczne doznania.

Wstęp wolny

 

18.00-19:00 | Facebook i YouTube Hevelianum 

Premierowy pokaz artystycznego filmu krótkometrażowego pt. „Zielona Latarnia” i rozmowa z autorką

Spotkanie zamknięte,  z zaproszoną publicznością.

Film i „Zielona Latarnia” inspirowany Janem Heweliuszem w reżyserii Agnieszki Bekalarczyk, w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska. Projekcji będzie towarzyszyło spotkanie z twórcami filmu, podczas którego  porozmawiamy o procesie twórczym w życiu, w sztuce, w relacjach, czyli o głównym przesłaniu filmu.

Zielona Latarnia to krótka historia drogi człowieka. Na tej drodze mamy wpływ na to, co wydarza się „na statku”, potrafimy nim sterować, gdy patrzymy w dobrą stronę. Nie mamy wpływu na to, co steruje nami ze strony kosmosu i bardzo dobrze. To daje nadzieję, że czasami wystarczy popatrzeć w jego stronę, żeby uzmysłowić sobie, że wszystko, czego potrzebujemy dostajemy teraz, a to czego pragniemy przyjdzie w odpowiednim dla nas miejscu i czasie. Ta metafizyczna podróż to także opowieść inspirowana kosmosem, pojęciem czasu i Janem Heweliuszem.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close